U Sachalinu se potopila ropná plošina, pohřešují se desítky lidí

Moskva – U ruského ostrova Sachalin se v bouři převrhla a následně klesla pod hladinu ropná plošina Kolskaja. Pracovalo na ní v té době 67 lidí a prozatím se podařilo zachránit 14 z nich. Záchranáři už z moře vytáhli čtyři mrtvá těla, dalších 49 zaměstnanců se podle ministerstva pro mimořádné události pohřešuje. Pátrání po přeživších komplikují čtyřmetrové vlny, silný vítr a ledová voda.

Sedmdesát metrů vysoká plošina Kolskaja těžila v Ochotském moři ropu pro ruskou společnost Gazprom. V době, kdy k neštěstí došlo, plošinu vlekla tažná loď do přístavu, dostala se ale do bouře. Při neštěstí neunikla žádná ropa, havárie ale vrhá špatné světlo na těžbu ropy v Rusku.

„Plošina se převrátila asi 200 kilometrů od pobřeží ostrova Sachalin ve 12:45 místního času (02:45 SEČ),“ oznámilo ministerstvo. Na místo neštěstí byly okamžitě vyslány helikoptéry a průzkumná letadla, jež hledají další lidi. Prezident Dmitrij Medvěděv nařídil, aby byla záchranářům poskytnuta veškerá nezbytná pomoc.

Operátorem plošiny Kolskaja je ruská těžařská společnost Arktikmorněftěgazrazvědka. Její mluvčí mírnil obavy z možné ekologické hrozby, neboť plavidlo táhly dvě vlečné lodě, a tudíž s sebou mělo minimum paliva.