Soud rozhodl: Helios za havárii kyperského letadla nemůže

Nikósie - Kyperský soud dnes zamítl žalobu proti zaniklé letecké společnosti Helios Airways a jejím čtyřem manažerům, jimž byla připisována vina za zřícení Boeingu 737-300 při letu z Larnaky do Prahy v roce 2005. Při neštěstí tehdy zahynulo všech 121 lidí na palubě - 110 kyperských Řeků, deset Řeků a německý pilot. Čeští občané mezi oběťmi nebyli. Helios Airways se po havárii v srpnu 2005 přejmenovala na Ajet Aviation. Koncem roku 2006 pak svou činnost ukončila.

Podle vyšetřovatelů měl letoun závady na kyslíkovém systému. Kvůli nedostatku kyslíku téměř všichni lidé na palubě Boeingu upadli do bezvědomí, a to jen pár minut po startu. Letadlo pak dvě hodiny řídil autopilot, než se stroj zřítil severně od Atén. Obžalovaným hrozilo za zabití a nedbalost až doživotí.

Žalobci vinili členy vedení letecké společnosti ze spoluzodpovědnosti za neštěstí. Přijali prý mimo jiné piloty, kteří neplnili řádně své povinnosti. Nereagovali na signály, které je upozorňovaly na pokles tlaku v kabině. Oba piloti při neštěstí zahynuli. Masku s kyslíkem si na palubě včas nasadila jen letuška. Pokusila se pak dostat letadlo pod kontrolu. To se jí ale nepodařilo.

Pozůstalí po obětech leteckého neštěstí u kyperského soudu
Pozůstalí po obětech leteckého neštěstí u kyperského soudu