Ruský zástupce v NATO má zatočit s korupcí u zbrojařů

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes jmenoval nového vicepremiéra pro dohled nad zbrojní výrobou. Stal se jím dosavadní stálý zástupce Ruska při Severoatlantické alianci Dmitrij Rogozin. V této funkci působil od počátku roku 2008.

Rogozin je pokládán za umírněného nacionalistu s nemalými politickými ambicemi. Medvěděv očividně sází na jeho vyhlášenou a často až nevybíravou razanci. Na novém postu by ji měl kromě koordinace zbrojního programu nasadit do boje proti úplatkářství při sjednávání zbrojních zakázek. Rozsah korupce v ruském zbrojním průmyslu je totiž i na místní poměry mimořádný. I podle oficiálních odhadů končí v kapsách korupčníků pětina peněz, které stát na nákup zbrojní techniky uvolňuje.

Nutnost personální výměny si vynutil odchod dosavadního vicepremiéra Sergeje Ivanova, který byl ve čtvrtek jmenován do vlivné funkce šéfa prezidentské kanceláře. Ivanov, bývalý agent KGB a blízký spojenec premiéra Vladimira Putina, ve funkci vystřídal dosavadního šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Naryškina, který byl tento týden zvolen předsedou Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.