Část zřícené ruské družice dopadla na dům v ulici Kosmonautů

Moskva – Páteční pád ruské vojenské družice Meridian na území Sibiře měl ironickou dohru. Část zříceného aparátu totiž dopadla na dům v ulici Kosmonautů, napsal dnes na svém webu list Herald Sun. Raketa s družicí odstartovala z polárního kosmodromu v Plesecku, řídící středisko nad lodí ztratilo kontrolu sedm minut po startu.

„Byla nalezena koule o průměru asi 50 centimetrů, která dopadla na střechu domu ve vesnici Vagajcevo,“ citovala agentura Interfax zdroj z místního úřadu. Vesnice leží asi sto kilometrů jihozápadně od Novosibirsku. V oblasti byly nalezeny další trosky rakety a družice.

V domě byl v době události majitel se svou ženou. Když zaslechli ránu, vyšli před dům, kde zjistili, že mají poničenou střechu. Škodu již prověřili specialisté, manželé podle úřadů dostanou odškodnění.

Raketa odstartovala včera asi 70 minut po poledni SEČ pod osobním dohledem vrchního velitele ruských kosmických vojsk Olega Ostapenka. Na oběžnou dráhu ji měla vynést raketa Sojuz-2.1b. Jenže když se měly zapnout motory, stroj vypověděl poslušnost. Podle ruských médií byly trosky nalezeny nedaleko Novosibirska na jihu Sibiře. V místě pádu nebyla zjištěna zvýšená radiace. Meridian měl sloužit vojenské i civilní navigaci v polárních oblastech Ruska a na Dálném východě. Havárii potvrdilo ruské ministerstvo obrany s tím, že Meridian se zřítil sedm minut po startu.

V letošním roce se ruská agentura Roskosmos potýkala s několika neúspěchy. Koncem srpna se nad jižní Sibiří zřítila nákladní kosmická loď Progress a v listopadu vypověděla poslušnost meziplanetární sonda Fobos-Grunt, která se podle původních plánů měla vydat k Marsu. Očekává se, že Fobos dopadne na Zemi během ledna.