Patnáctiletý Američan zdolal nejvyšší hory všech kontinentů

Washington - Patnáctiletý Američan Jordan Romero si splnil svůj sen – jako nejmladší horolezec světa pokořil nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. V sobotu zdolal Mount Vinson Massif v Antarktidě. Nyní plánuje cestu k jižnímu pólu.

Romero odstartoval svou hvězdnou horolezeckou kariéru, když mu bylo deset - na africkém Kilimandžáru. Na Mount Everest, nejvyšší horu světa, vylezl, když mu bylo třináct. Rekord přebral šestnáctiletému Britovi Georgeovi Atkinsonovi. 

Jordan Romero, horolezec rekordman:

0„Byl to opravdu magický moment! Sice tam byl strašný mráz, ale v našich nadýchaných bundách jsme se cítili dobře.“


Vrchol Antarktidy Jordana uvítal 32 stupni pod nulou. Doma v Kalifornii mrazivou samotu vystřídají nabité přednáškové sály. Romero se proslavil už ve třinácti, když jako nejmladší pozemšťan dobyl Mount Everest. Volný čas teď věnuje svým vrstevníkům: zkouší je přesvědčit, že sport a odvaha jsou lepší, než hodiny před počítačem a tuny sladkostí. Sám ze svého jídelníčku vyškrtl třeba colu.

Překonat sám sebe - a zvláště svůj věk - láká i další cilevědomé teenagery. Šestnáctiletá Nizozemka Laura Dekkerová chce jako nejmladší jachtařka sama obeplout svět a svá nej mají i mladí Češi. Třeba dnes dvacetiletý jezdec freestyle motocrossu Petr Pilát se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když ve 14 jako nejmladší na světě skočil tak zvaný backflip.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Reportáž Hany Scharffové

Události 6.1.

Je mu patnáct a už zdolal nejvyšší vrcholy všech kontinentů