Čech zatčený v Argentině za pašování zvířat byl asi členem gangu

Buenos Aires - Jedenapadesátiletý Čech, který byl začátkem prosince zatčen v Argentině s kufrem plným živých zvířat, pracoval podle tamních úřadů zřejmě jako kurýr pro zločineckou skupinu pašující vzácná zvířata, jejichž vývoz je zakázán. S odvoláním na argentinský soudní zdroj o tom v úterý informovala agentura AP. Čechovi, který byl propuštěn na kauci v přepočtu 49 000 korun, hrozí kvůli obvinění z pokusu o pašování až deset let vězení. Úřady, jimž prý zatím odmítá sdělit podrobnosti o svém činu, mu také odebraly pas, aby nemohl vycestovat ze země.

O případ se zajímá i české ministerstvo zahraničí. „Naše další kroky budeme volit v zásadě podle toho, jak se bude případ vyvíjet,“ řekl ČT Karel Šrol z tiskové odboru resortu. Český občan údajně přijel do Argentiny jen několik dní předtím, než byl zatčen, neměl tak dostatek času na to, aby sám nashromáždil všechna zvířata, která v jeho zavazadle zaměstnanci letiště v Buenos Aires našli.

Většina zvířat, mezi nimiž jsou druhy pocházející z Argentiny, Mexika, Paraguaye a Brazílie, je nyní v zoologické zahradě v Buenos Aires. Někteří jedovatí hadi byli umístěni do specializovaného zařízení, v němž vědci vyvíjejí protilátky proti hadímu jedu. Podle AP je většina zvířat stále naživu, část jich však uhynula v kufru a některá další kvůli stresu poté, co byla objevena.

V kufru Čecha, který se 7. prosince pokusil odletět do Madridu, bylo celkem 247 živočichů, včetně jedovatých hadů, ještěrek, želv, žab, pavouků nebo hlemýžďů. Policie je našla zabalené do plastových nádob, sáčků, nebo dokonce ponožek s latinskými názvy jednotlivých druhů živočichů.

„Zaměstnanci letiště tomu nemohli uvěřit, když uviděli ten pohyb v kufru. Bylo to jako animovaný film,“ sdělil nejmenovaný zdroj z kanceláře soudce Marcela Aguinskyho. Aguinsky se domnívá, že nebezpečná zvířata mohla během letu z látkového kufru uniknout a ohrozit lidi na palubě nebo v Praze, do níž muž přes španělskou metropoli mířil.