Požár v barmském Rangúnu: 17 mrtvých, přes sto zraněných

Rangún – Barmským městem Rangún v noci otřásl výbuch skladiště. Rozsáhlá exploze vyvolala požár, který se rozšířil na okolní domy. Zemřelo 17 lidí a dalších 108 bylo zraněno. Příčinu výbuchu vyšetřuje policie, nic bližšího ale zatím úřady nesdělily. Podle svědků byla nejdřív slyšet jedna velká exploze a po ní několik menších.

Policie uvedla, že výbuch nastal kolem druhé hodiny v noci ve státním skladišti na východním předměstí Rangúnu a následný požár se rychle rozšířil na okolní domy a průmyslové budovy. Podle zdravotníků jsou mezi mrtvými nejméně tři hasiči a tři desítky dalších mezi zraněnými. První informace hovořily až o 50 mrtvých, ale do ranních hodin policie potvrdila, že našla těla 12 mrtvých mužů a pěti žen. Policisté ale připustili, že bilance může stoupnout.

Požár zřejmě vypukl ve skladišti s chemií
   
Příčinu výbuchu policie vyšetřuje a nic bližšího o ní zatím nemohla sdělit. Svědkové Reuters řekli, že slyšeli nejprve jednu velkou explozi a po ní několik menších. Podle některých vypukl požár ve skladišti chemických látek a způsobil explozi, která spustila několik menších výbuchů.
   
Na místě zasahovaly hasičské jednotky z celého Rangúnu. Oheň se podle kusých informací rozšířil i na blízké loděnice a továrny. Televizní záběry ukázaly záchranáře vynášející zraněné a mrtvé na nosítkách uprostřed noci ze značně poškozených budov.

Požár v Rangúnu
Požár v Rangúnu

Místní nemocnice je zaplavena zraněnými, kterých zatím dorazilo 108, řekla agentuře AP jedna ze sester, která si nepřála být jmenována. Tento počet ale zatím není konečný, dodala.

Mnohé z mrtvých a zraněných zasáhly létající trosky z rozdrcených zdí a nosníků, které po explozích padaly na ulice. Po výbuchu se podle AP zřítil i jeden buddhistický klášter stojící v blízkosti skladiště. Okolním domům tlaková vlna vytloukla okna.