Bosna se po více než roce dočká nové vlády

Sarajevo – Bezvládí v Bosně a Hercegovině je nejspíš po víc než roce u konce – politici se dohodli na premiérovi a vládě. Země by jinak zůstala bez rozpočtu a státní instituce by přestaly fungovat. Strany se od voleb přely o rozdělení ministerstev. Vládu v zemi sdílejí podle politických pravidel bosenští Muslimové, kteří mají čtyři ministerská křesla, a Srbové a Chorvaté, kteří mají po třech ministerstvech.

Předák bosenských Srbů Milorad Dodik novinářům sdělil, že „nikdo ve skutečnosti nedosáhl toho, o co usiloval“. Dodal, že je ale dobré, že se tato záležitost uzavřela. Po 14 měsíců se volební vítězové přeli o to, kdo povede jaká ministerstva. Dnešní dohoda otevřela cestu pro vznik vlády, která by mohla nastoupit do úřadu zřejmě již v lednu.
   
Na základě mírové dohody, která ukončila bosenskou válku (1992–1995), je země rozdělena mezi někdejší válečné rivaly, kteří žijí ve dvou autonomních částech – muslimsko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny a Republice srbské. Moc tak především sdílí trojice nacionalistických stran. Vláda je také rozdělena podle etnické příslušnosti; čtyři křesla jsou vyhrazena pro Bosňáky (dříve Muslimy), tři pro Srby a tři pro Chorvaty.

Bosňáci ve volbách loni v říjnu dali ale hlas umírněné Sociální demokratické straně (SDP), která je multietnická. Mnozí z nich to vysvětlili tím, že se již o národnost nezajímají a že upřednostňují hnutí s jasným politickým a ekonomickým směrem. Socialisté také oslovili řadu chorvatských voličů, což jim umožnilo získat vládní pozice určené pro Chorvaty, které by jinak připadly chorvatským nacionalistům. Chorvatští nacionalisté, kteří i tak získali nejvíce chorvatských hlasů, se vládních pozic nechtěli vzdát a prohlašovali, že multietnická strana
Chorvaty nezastupuje.
   
Dvojice vítězných srbských stran chorvatské nacionalisty podpořila z obav, že by je v příštích volbách mohl postihnout podobný osud. Srbští nacionalisté Bosňáky navíc obvinili, že nabourávají bosenský etnický systém tím, že hlasovali pro multietnickou stranu. SDP zatím neúspěšně funguje také v srbské části Bosny. Jméno premiéra by podle šéfa SDP Zlatka Lagumdžiji měla kolektivní hlava státu oznámit ve čtvrtek. Jakmile ho tento úřad pověří premiérským postem, ministerský předseda navrhne svůj kabinet. Vládu následně musí schválit parlament. Premiérem se podle dohody stane Bosňák.
   
Zvláštní představitel EU pro Bosnu a Hercegovinu Peter Sörensen dohodu bosenských stran uvítal. Zároveň vyzval, aby byla dohoda přijata bez dalších zpoždění a aby pokračovala práce na evropské integraci.