Život je bílý chrám… a v Mitterfirmiansreutu ho mají

Mnichov – V bavorské obci Mitterfirmiansreut, ležící kousek od českých hranic, byl ve středu večer slavnostně otevřen kostel vyrobený ze sněhu. Je dlouhý 26 metrů a široký 11 metrů a má také 19 metrů vysokou věž. Vznikl jako připomínka podobné stavby vytvořené před sto lety. V zimě na přelomu let 1910 a 1911 v obci totiž napadlo tolik sněhu, že se lidé z horské vísky nemohli dostat do kostela v nedalekém Mauthu. Postavili si proto vlastní z materiálu, kterého bylo tehdy všude víc, než jim bylo milé.

Ve sněhovém chrámu v Mitterfirmiansreutu se stejně jako v každém kostele budou jednou týdně sloužit bohoslužby. Jak dlouho zůstane tento svatostánek stát, bude záležet jen na počasí. Jeho předchůdce v roce 1911 vydržel od konce března až do května.

Nový kostel se původně měl otevřít už před Vánoci, organizátorům v tom ale zabránilo počasí a komplikace ve financování, protože neuspěli se žádostí o podporu z fondů Evropské unie.

/*json*/{"map":{"lat":48.89474395228,"lng":13.648581504822,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

První sněhový kostel byl vytvořen po vzoru katedrály v Pasově. Byl to 14 metrů dlouhý, sedm metrů široký a téměř čtyři metry vysoký sněhový chrám se dvěma věžemi, jehož fotografie se tenkrát dostaly i do amerických časopisů.

Video V Bavorsku mají kostel ze sněhu
video

V Bavorsku mají kostel ze sněhu