Kolem Tarzanova opičáka je nejasno

Miami – Velké rozpaky vzbudila zpráva floridského zvířecího útulku, že zemřel šimpanz, který ve 30. letech ztvárnil pod jménem Cheetah ve filmech o Tarzanovi opičího přítele titulního hrdiny. Média zpochybňují identitu uhynulého zvířete stejně jako věk, jakého se lidoop dožil. Cheetah se objevil v několika snímcích o Tarzanovi z 30. a 40. let, ve nichž titulní roli hrál Johnny Weissmuller.

Ředitelka útulku Debbie Cobbová ve středu uvedla, že šimpanz, který hrál Cheetah, pošel 24. prosince na selhání ledvin. Zvířeti prý bylo 80 let. Zoologové ale poukazují na to, že by se dožil extrémně vysokého věku; možná by šlo o nejstaršího šimpanze všech dob. Šimpanzi se v zajetí obvykle dožívají 40 až 60 let. Lion Country Safari v Loxahatchee na Floridě chová šimpanze, kterému je údajně okolo 73 let.

Některé hollywoodské zdroje navíc uvedly, že šimpanz jménem Jiggs nebo Mr. Jiggs, který hrál ve 30. letech roli Cheetah, pošel už v roce 1938. Ve filmech se po boku Tarzana vystřídalo několik lidoopů.

Ředitelka floridského útulku ve středu uvedla, že filmový veterán se dostal do jejich zařízení v 60. letech. Prý ho její prarodiče získali přímo od Weissmullera. Své tvrzení ale nedoložila žádnými dokumenty – podle ní v roce 1995 shořely při požáru.

Video Přehled tisku s Jakubem Nettlem
video

Přehled tisku s Jakubem Nettlem