Poláci šetří, oslavy budu skromné

Varšava - Příchod nového roku budou Poláci slavit skromněji. Nejistota, zvyšování cen i úsporná opatření se projevuje i u našich sousedů v Polsku. Krakov ani Wrocław tak nechystají žádné bombastické oslavy, ušetří se tak miliony. 

„Rozhodli jsme se změnit letošní silvestrovské oslavy. Nebudeme organizovat koncert za jeden či dva miliony zlotých. Bude jen setkání obyvatel, aby si mohli vzájemně popřát,“ říká primátor Krakova Jacek Majchrowski.

Nejen v Krakově, ale i v jiných polských městech nebudou vystupovat největší hvězdy hudebních a divadelních scén, ani ohňostroje nebudou tak bombastické jako v uplynulých letech. Důvodem, proč městské pokladny nejsou tak štědré, je krize. „Letos to nepřeháníme, silvestrovská zábava bude poněkud menší a rovněž levnější,“ potvrzuje i Pawel Romaszkan z wrocławského magistrátu. 

V přepočtu wrocławská radnice zaplatí asi deset a půl milionu korun. Polské hlavní město připravuje koncert na Ústavním náměstí, bude ho živě vysílat jedna z televizních stanic. To všechno bude stát dvacet milionů, tedy stejně jako loni. Město ale i tak prý ušetří, vysvětluje Agnieszka Klabová z magistrátu: „To jsou úspory, ceny totiž stouply, vyšší je i DPH, ve skutečnosti tedy šetříme.“ 

Šetří města, šetří vláda v rozpočtu na příští rok, šetří i samotní Poláci. Na závěr roku totiž slyší, co všechno bude dražší hned po prvním lednu. Ceny pohonných hmot jsou už teď vysoké, v lednu budou kvůli spotřební dani ještě vyšší. Dražší budou i cigarety, energie, voda, potraviny – hlavně maso a cukr.

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase