Svět vítá nový rok

Apia/Sydney/Tokio – Zatímco dosud Samoa oslavovala nový rok vždycky jako poslední, teď se může chlubit prvenstvím. Díky změně časového pásma totiž zdejší obyvatelé jako první na Zemi přivítali nový rok. I Austrálie vítá rok 2012. V Sydney propukly velké ohňostroje. S oslavami už v poledne začal Nový Zéland. Na příchod půlnoci čekají s velkolepými přípravami i v jiných městech v Asii, v Evropě a na americkém kontinentu. V New Yorku konec roku uvítají už tradičně statisíce lidí na Times Square při klesání křišťálové koule času. 

Když padla půlnoc, propukl na Samoe nadšený jásot. Obyvatelé i turisté oslavovali. „Více než 90 procent našich obyvatel posun času vítá a to přispívá k úspěchu oslav,“ řekl jeden z policistů. Půlnoc tady připadla na 11 hodin SEČ. 

Po Samoe oslavil nový rok i Nový Zéland. Kvůli prudkému dešti a bouřce ale musely být v poslední den roku zrušeny ohňostroje v hlavním městě Wellingtonu, městě Palmerston North a oblíbené oblasti pláží Mount Maunganui. Větší štěstí měli v Aucklandu, kde se tisíce lidí shromáždily v ulicích, aby sledovaly ohňostroj nad mrakodrapem Sky Tower. 

Lidé se již od rána shromaždovali na pobřeží v australském Sydney, aby si zabrali nejlepší místo ke sledování ohňostroje nad proslulým mostem Harbour Bridge. Letošní přehlídka světel vyšla na několik milionů dolarů a jejím tématem bylo Time to dream (Čas snít).

Také Japonci se loučí se starým rokem. Mnoho z nich dnes zamíří do chrámů, svatyň a dalších posvátných míst, kde pronesou první modlitby k nadcházejícímu roku. V Hongkongu je připraven čtyřminutový ohňostroj za milion dolarů, který osvětlí nebe nad slavným přístavem Victoria Harbour. 

Pro Velkou Británii je nový rok navíc začátkem oslav královnina jubilea - 60 let panování - či londýnských olympijských her. Po Evropě se oslavy přesunou na americký kontinent, kde v Brazílii se bude tradičně slavit pod ohňostrojem na plážích Rio de Janeira a v USA odpočítají poslední vteřiny starého roku statisíce lidí na newyorském Times Square při ceremoniálním spouštění velké koule. 

Vítání nového roku v Indii
Zdroj: AP Photo
Autor: Ajit Solanki

Do nového roku popřál všem Rusům premiér Vladimir Putin. Popřál zdraví a vše dobré „všem občanům bez ohledu na jejich politické přesvědčení, včetně těch, kteří sympatizují s levicovými silami, i s těmi, kteří stojí napravo, jsou dole, nahoře nebo kdekoli se jim to líbí“.  

„Jsme uprostřed politického cyklu, skončily parlamentní volby a začnou ty prezidentské. V takových dobách politici vždy využívají city občanů, vše je trochu destabilizováno a vře, ale to je cena, kterou je třeba zaplatit za demokracii. Není na tom nic nenormálního,“ prohlásil také.   

Putin zároveň v projevu pochválil Rusko za jeho ekonomickou stabilitu. „Překonali jsme důsledky ekonomické krize a hospodářství se rozvíjí. Můžeme věřit, že příští rok pro nás bude úspěšným,“ řekl. 

To s jistými obavami se do roku 2012 dívá americký prezident Barack Obama. „Nepochybuji o tom, že rok 2012 přinese ještě více změn, a doufám, že máme vše potřebné k tomu, abychom na ně zareagovali a vyšli z nich ještě silnější,“ vyjádřil naději Obama.   

Vypočítal ale i americké úspěchy. „Uplynulý rok byl pro naši zem rokem velkých výzev a vývoje. Skončili jsme jednu válku a začali připravovat ukončení další. Zasadili jsme tvrdou ránu Al-Káidě a zvýšili bezpečnost Ameriky,“ řekl s poukazem na války v Iráku a Afghánistánu a na květnovou likvidaci šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina v Pákistánu.

Novoroční přání pronesl i čínský prezident Chu Ťin Tchao, ten se věnoval problémům světové ekonomiky: „Nestabilita oživení světové ekonomiky stupňuje nejistotu na mezinárodní i regionální úrovni. Čína ale bude dál ve své mezinárodní politice podporovat ochranu míru a rozvoj.“ 

V Evropě je otázka rozvoje závislá hlavně na vyřešení dluhové krize eurozóny a otřesů jednotné měny, tvrdila zase v projevu německá kancléřka Angela Merkelová. „Udělám vše, abychom posílili euro. Ale půjde to jenom tehdy, jestli si Evropané vezmou ze svých chyb ponaučení. A jedno z nich je, že společná měna bude úspěšnou, jen když spolu Evropané budou spolupracovat víc než dosud,“ řekla.

Video Státníci pronesli novoroční projevy
video

Státníci pronesli novoroční projevy

Státníci pronesli novoroční projevy

Zprávy 18:00 - 31. 12. 2011

Odpolední události k vítání nového roku ve světě

Obyvatelé bankrotem ohroženého Řecka čeká „velmi těžký rok“. To, čeho Řekové v minulých desetiletích dosáhli, může zůstat zachováno jen s pomocí solidarity a odhodlání, řekl dnes v novoročním projevu řecký premiér Lukas Papadimos. Je podle něj nutné pokračovat ve všech snahách, aby krize v zemi nevyústila v „nekontrolovatelnou, katastrofální platební neschopnost“.