Počet obětí nepokojů v Sýrii se blíží k 6 tisícům

Damašek - Devítiměsíční nepokoje v Sýrii mají podle syrských aktivistů už 5 800 obětí. OSN odhadovala, že protivládní protesty stály životy 5 000 lidí. Jeden z pozorovatelů Ligy arabských států, kteří v zemi působí, prohlásil, že odstřelovači syrské armády útočí na civilisty. Šéf mise to pak popřel. Delegace zatím sklízí kritiku místní opozice a k jejímu stažení dnes vyzval i poradní výbor LAS.

Na 5 800 stoupl počet devítiměsíčních politických nepokojů v Sýrii. Tvrdí to tamní opozice, která dnes v podrobné bilanci obětí tvrdí, že mezi mrtvými je 395 dětí, 146 žen a také 287 lidí umučených ve věznicích. První obětí roku 2012 je člověk, který zemřel v nemocnici, která neměla plasmu.

Poradní výbor dnes vyzval Ligu arabských států, aby stáhla své pozorovatele ze Sýrie, protože svou přítomností kryjí násilí páchané Damaškem. Pozorovatelé mají podle původního plánu v Sýrii zůstat měsíc a k nynější skupině asi 60 se připojí další, kteří už jsou na cestě. Poradci přesto žádají, aby generální tajemník LAS Nabíl Arabí svolal schůzku ministrů zahraničí a pověřil je přijetím rezoluce o ukončení mise.

Alí Sálim Dakbas, předseda poradního sboru:

„Syrský režim pokračuje v represích a získává krytí pro nové nelidské akce a páchá je před očima a ušima ligy. Mezi Araby vyvolává hněv, že se to děje za přítomnosti arabských pozorovatelů.“


Nespokojenost s misí vyjadřují lidé demonstrující v ulicích a i opozice, podle které  pozorovatelé zatím nijak nepřispěli k zastavení násilí. Navíc věrohodnost jednotlivých prohlášení pozorovatelů nelze nezávisle ověřit. Často se jejich vzkazy a hodnocení situace liší.

Značné kritice čelí i samotný šéf monitorovací mise, generál Muhamad Dabí. Syrský režim prezidenta Bašára Asada prý kryje a cíleně klame o dosavadních výsledcích nezávislých pozorovatelů. Podle některých představitelů Ligy arabských států je však na hodnocení celé mise ještě brzy.

Video Pozorovatelská mise podle poradců LAS zatím nefunguje
video

Pozorovatelská mise podle poradců LAS zatím nefunguje