Americká policie našla mrtvého Ramba

Seattle – Američtí policisté státu Washington našli po několikahodinovém pátrání hledaného veterána irácké války a domnělého vraha Benjamina Coltona Barnese. Muž zřejmě umrzl nebo zemřel vyčerpáním, když se snažil uniknout před policií. Ta uzavřela na severozápadě země národní park Mount Rainier o rozloze asi 950 kilometrů čtverečních poté, co zde byla v neděli zastřelena jedna ze strážkyň rezervace. Asi 150 policistů v hornatém a zasněženém parku pátralo po 24letém Barnesovi, který je z vraždy podezřelý. Byl vycvičený na přežití v obtížných podmínkách a byl vyzbrojen útočnou puškou AR-15. Měl i další zbraně a věci nutné k přežití.

Čtyřiatřicetiletá matka dvou malých dětí Margaret Andersonová přišla o život, když se spolu s kolegou pokusila zastavit Barnesovo auto. Bylo po něm vyhlášeno pátrání v souvislosti se střelbou na novoroční party, která si v obci Skyway severně od Seattlu v neděli ráno vyžádala čtyři zraněné.

Park Mount Rainier, kde se v neděli nacházela řada výletníků, byl okamžitě po tragické události uzavřen. Kolem 85 návštěvníků a 15 zaměstnanců muselo zůstat v návštěvnickém středisku pod dozorem policistů. Jejich převoz mimo hranice parku byl prý příliš riskantní. 

Policie nejprve nalezla Barnesovo auto, v němž zůstaly zbraně a neprůstřelná vesta. V pátrání pomáhalo i letadlo s termovizí. Po delším pátrání policisté objevili tělo muže, který zemřel, když se brodil po prsa hlubokým sněhem v těžko přístupném terénu ve snaze setřást pronásledovatele.

Podle vyšetřovatelů trpěl Barnes, který byl v Iráku nasazen v letech 2007 až 2008, posttraumatickou stresovou poruchou. V minulosti se u něj objevovaly nezvladatelné výbuchy vzteku střídané s depresemi a s úvahami o sebevraždě. Podle policie Barnes doma měl poměrně rozsáhlý arzenál ručních zbraní.

Správa parku dnes uvedla, že vstup do rezervace s nabitou zbraní je legální. Americký Kongres totiž loni zrušil příslušný zákaz.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Barnesův případ jako by kopíroval scénář hollywoodského trháku 80. let. Veterán vietnamské války Rambo v něm také čelil policejní přesile, hrál ale kladnou postavu a přežil - na rozdíl od Barnese, který dokazuje, jak velký problém Amerika se svými válečnými vysloužilci má. Válkami v Afghánistánu nebo Iráku jich prošly statisíce a někteří trpí válečným syndromem - bez pomoci se nejsou schopní zapojit zpět do společnosti.

/*json*/{"map":{"lat":46.884600249936,"lng":-121.73675537109,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/