Gašparovič předal vyznamenání - třeba i herci Adamovičovi

Bratislava - Slovenský prezident Ivan Gašparovič předal dnes skupině osobností z oblasti vědy, umění, historie, kultury, sportu i ekonomiky nejvyšší státní vyznamenání. Učinil tak při příležitosti 19. výročí vzniku Slovenské republiky. Mezi oceněnými jsou i herci Jozef Adamovič a Gustáv Valach, který vyznamenání dostal in memoriam.

V historické budově slovenského parlamentu se sešli ke slavnostní ceremonii zástupci Národní rady, vlády, správy, diplomaté i představitelé církví. Za některé z vyznamenaných převzali ocenění in memoriam jejich blízcí.

Patří k nim například herec Gustáv Valach (1921-2002), který je českému publiku známý z rodinné trilogie Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem, v níž ztvárnil šumavského hajného, dědečka malého Veny v podání Tomáše Holého.

České veřejnosti je znám také další oceněný herec, 71letý Jozef Adamovič, na kterého si mnozí televizní diváci v Česku vzpomenou jako na protagonistu seriálu Vivat Beňovský. Oba herci obdrželi Pribinův kříž I. a II. třídy. Kromě Pribinova kříže byla řada osobností oceněna také Řádem L'udovíta Štúra I. až III. třídy.