Vědci zjistili, co dělá ze včel zombie

Washington – Vědci ze Sanfranciské státní univerzity odhalili hmyzího škůdce, který dokáže přimět včely odletět z úlu, dezorientuje je a způsobí jejich smrt. Zjištění by podle nich mohlo přispět k objasnění příčin nemoci včel označované jako CCD (Colony Collapse Disorder - syndrom zhroucení včelstev).

Jev nastává, když obyvatelstvo úlu náhle zmizí a nechá v něm jen královnu, vajíčka a několik nedospělých jedinců. Jako jeho možné příčiny se dosud uváděly virová nebo plísňová nákaza či jedovaté látky v některých pesticidech. Vědci v této souvislosti nově zmiňují hmyzího škůdce Apocephalus borealis. O zjištěních informovali v úterý v časopise PLoS One.

Parazit napadá čmeláky

O tomto hmyzím parazitu se již ví, že napadá čmeláky. U včel ho vědci odhalili v Kalifornii a v Jižní Dakotě, řekl biolog John Hafernik ze Sanfranciské státní univerzity. Včela je napadena ve chvíli, kdy jí moucha do zadečku naklade vajíčka.

Napadené včely pak opouští úl a shlukují se blíže světlu. Včely nakonec umírají a larvy mouchy opuští jejich těla. „Když jsme včely nějakou dobu pozorovali, zjistili jsme, že napadaní jedinci se pohybují v kruhu bez jakéhokoli smyslu pro orientaci. Opravdu tak vznikl dojem něčeho jako zombie,“ prohlásil podle kanadského serveru cbc.ca vědec a spoluautor článku Andrew Core.

Podle Hafernika ale vědci zatím nevědí, kde mušky včely napadají, a netuší proto, jak parazitování zastavit. „Předpokládáme, že se to děje během shánění potravy, protože mouchy v okolí úlů nepozorujeme. To, co se ve skutečnosti děje, ale zůstává pořád tak trochu bílé místo,“ prohlásil.

Fenomén CCD před šesti lety poprvé zaznamenali američtí včelaři, zasáhl ale i včelstva v západní Evropě. V některých případech úbytek včel dosahoval až 90 procent.