Breivik schizofrenií netrpí, léky nepotřebuje

Oslo – Debata o trestní odpovědnosti norského atentátníka Anderse Behringa Breivika nabírá překvapivý obrat. Podle nového lékařského posudku, o kterém dnes informovala norská média, totiž netrpí dvaatřicetiletý muž, který má na svědomí 77 lidských životů, schizofrenií ani není psychotický. Napsala to agentura APA. K závěru dospěli tři norští psychologové a jeden psychiatr, kteří Breivika sledovali po celou dobu jeho pobytu ve vazbě - tři týdny po útoku, a nemají nic společného s probíhajícím soudním řízením. Breivik podle nich nepotřebuje žádné léky ani nevykazuje sebevražedné sklony. Nový posudek je v duchu výpovědi přeživších, kteří tvrdili, že Breivik jednal chladnokrevně a hlavně vědomě. Lhůta na podání námitek jiných odborníků vyprší zítra.

Nové vyšetřování je v příkrém rozporu s dřívějším lékařským posudkem. Dvojice soudních znalců v listopadu zveřejnila závěry lékařské zprávy, podle níž je Breivik psychotický a trpí schizofrenií. Psychiatrickou diagnózu, která označila Breivika za nepříčetného, potvrdila koncem prosince i lékařská komise zřízená norskou justicí.

Breivika mají lékaři nadále pozorovat

To by znamenalo, že by soud pravděpodobně neposlal atentátníka do vězení, nýbrž na doživotí do uzavřeného psychiatrického zařízení. Kvůli lékařským dobrozdáním, která jdou zcela proti sobě, teď advokát obětí John Arild Aasen podle agentury APA považuje za nutné další lékařské vyšetřování Breivika.

Anders Breivik
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

Breivik 22. července odpálil nálož ve vládní čtvrti v centru Osla a poté na nedalekém ostrově Utöya postřílel 69 účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů. Ke svým činům se přiznal, necítí se prý ale vinen. Breivik nyní čeká ve vazbě na zahájení svého procesu, které je stanoveno na 16. dubna.

Video Rozhovor s Jiřím Schwarzem v UK
video

Rozhovor s Jiřím Schwarzem v UK

Rozhovor s Jiřím Schwarzem v UK

UK 4.1.

Telefonát Yngvara Brenny