Do prezidentského křesla míří další zpěvák

Dakar - Senegalský zpěvák Youssou N'Dour bude kandidovat v únorových prezidentských volbách. Bude soupeřem současného prezidenta Abdoulaye Wadeho, který se chce o funkci ucházet potřetí. Nositel amerických hudebních cen Grammy je populární doma a je znám i ve světě. Hodlá voliče přesvědčit nejen svým úspěchem, ale i dlouholetým zájmem o sociální problémy Afričanů. Status celebrity ale ještě automaticky neznamená, že ho lidé budou volit.

N'Dour procestoval svět - a to podle něj vzdělává stejně jako knihy. Pochází z chudých poměrů - boháčem se stal tvrdou dřinou. V Senegalu mu patří nahrávací studia, nejčtenější noviny, rádio a televize.

Youssou N'Dour, prezidentský kandidát a zpěvák:

0„Je pravda, že nemám univerzitní vzdělání, ale prezidentství je funkce, ne profese. (…) Padesát let byli lidé svědky toho, jak Senegalu vládnou tradiční politici. A těch už mají dost.“


Ohlášení jeho kandidatury není překvapením, protože se o tom spekulovalo už delší dobu, když 52letý zpěvák prohlásil, že by rád vstoupil do politiky. Už loni několikrát kritizoval Wadeho a zúčastnil se také několika opozičních shromáždění uspořádaných prezidentovými odpůrci. Platnost kandidatur uchazečů koncem ledna prověří senegalská volební komise. První kolo voleb se má konat 26. února.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Status celebrity ale pro N'Doura neznamená, že ho lidé budou volit. Průzkumy veřejného mínění tu neexistují, a tak se zpěvák musí spoléhat na fanoušky. Pokud by uspěl, nebyl by jedinou hvězdou showbyznysu, co to dotáhla na hlavu státu. Na Haiti se to nedávno povedlo zpěvákovi Michelu Martellovi. V Gabonu zas nahrával funková alba prezident Ali Bongo. Filipínci svého času zvolili prezidentem herce Josepha Estradu. Vůbec nejslavnějším příkladem je Ronald Reagan: 30 let hrál v Hollywoodu, než se stal americkým prezidentem.

Dvanáctimilionový Senegal může být svou demokracií Africe příkladem - chudobou ale ne. Veřejnost rozděluje názor na třetí Wadeho kandidaturu. Podle opozice už na ni 85letý politik nemá právo, protože ústava povoluje jedno znovuzvolení. Wade a jemu blízcí ale tvrdí, že je toto pravidlo třeba aplikovat až od poslední ústavní změny a od Wadeho druhého mandátu, který začal v roce 2007.