Německý prezident kvůli aféře s půjčkou nemíní rezignovat

Berlín - Německý prezident Christian Wulff čelící aféře kolem podezřelé půjčky na dům dnes potvrdil, že navzdory tlaku politiků a médií nehodlá odstoupit. Ve čtvrthodinovém rozhovoru, který zařadily obě německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF do svého dnešního hlavního vysílacího času, Wulff zdůraznil, že si je vědom své odpovědnosti. Není si ale vědom pochybení při výkonu úřadu, který prý zastává rád.

Wulff se dostal pod palbu kritiky v prosinci, kdy německý tisk zveřejnil informace o velmi výhodné půjčce ve výši 500 000 eur (přes 12,7 milionu korun), kterou nynější prezident ještě jako dolnosaský premiér získal od manželky podnikatele Egona Geerkense, což tehdy nepřiznal. V dnešním rozhovoru Wulff prohlásil, že by nechtěl být prezidentem v zemi, kde si člověk nemůže půjčit peníze od přátel.

Nový rozměr dostala aféra po Novém roce, když vyšlo najevo, že prezident osobně vyvíjel tlak na šéfredaktora nejčtenějšího německého deníku Bild Kaie Diekmanna, aby chystaný materiál o půjčce nezveřejňoval. Odstoupení po něm žádají už i někteří politici vládní koalice. Prezident v dnešním rozhovoru přiznal, že „telefonát šéfredaktorovi deníku Bild byla vážná chyba“, které lituje a za kterou se už Diekmannovi také omluvil.

Prezident však popřel, že naléhal, aby příslušný článek nevyšel vůbec, ale aby bylo jeho otištění s ohledem na jeho zahraniční cestu na Blízkém východě odloženo o den. Podle Wulffa by mělo být lidsky pochopitelné, že musí chránit i svou rodinu. „Jsou tu také lidská práva - dokonce i pro prezidenta,“ dodal Wulff.

Video Telefonát Evy Pláničkové
video

Telefonát Evy Pláničkové

Kancléřka Angela Merkelová dnes ještě před televizním rozhovorem dala najevo, že i nadále oceňuje Wulffovu práci, ale také ona prý očekává, že hlava státu okolnosti aféry jednoznačně vysvětlí. Německé veřejné mínění je rozpolcené. Podle aktuálního průzkumu společnosti Forsa se 46 procent Němců domnívá, že by měl Wulff odstoupit, ale stejný počet lidí je proti.

Rozhovoru s prezidentem dnes na německých televizích musí v hlavním vysílacím čase od 20:15 ustoupit původně plánované pořady. Na ARD tak byl posunut začátek premiéry filmové adaptace románu Pavla Kohouta Ta dlouhá vlna za kýlem.