Losangeleského žháře zřejmě motivoval vztek

Los Angeles – Sedmatřicet žhářských útoků a škodu v přepočtu za více než 60 milionů korun má podle amerických vyšetřovatelů na svědomí 24letý Němec Harry Burkhart. Požáry děsily Los Angeles kolem Nového roku; podle policie je mohl Burkhart zakládat ze vzteku na imigrační úřad, který zvažuje, že vydá jeho matku do Německa. Skutečné motivy ale známé nejsou.

Mladík je od pondělka ve vyšetřovací vazbě v Los Angeles. Od té doby nebyl ve městě hlášen jediný případ žhářství. Jeho matka před několika dny před soudem vypověděla, že její syn je duševně nemocný. Úřady se bojí, že by podezřelý mohl uprchnout a nebyl by vydán, chtějí ho proto v zemi udržet za každou cenu. Kauce bude stanovena na 2 850 000 dolarů a její podmínkou je, aby Burkhart odevzdal pas do příštího přelíčení.

Více než padesátkrát museli hasiči za pouhé tři dny vyrazit k požárům v Los Angeles. Za pouhé tři dny. Rukopis byl shodný: Hořelo pozdě v noci, obvykle auta nebo obydlené domy. Na stopu Burkharta vyšetřovatele přivedly záběry bezpečnostní kamery. „Za rozsah újmy, kterou způsobil na psychice obyvatel po celém Los Angeles, by si podle mě zasloužil doživotí. Potenciální nebezpečí pro lidi, kteří spali a nic o požárech nevěděli, to byl téměř pokus o vraždu,“ prohlásil státní žalobce Steve Cooley.

Video Harry Burkhart byl obviněn ze žhářství
video

Harry Burkhart byl obviněn ze žhářství

Burkhart čelí vyšetřování i v Německu. Je podezřelý, že loni v říjnu podpálil dům své matky v hesenském Marburgu, aby pak požár nahlásil jako pojistnou událost. Americká média zase tvrdí, že na matku byl v Německu vydán mezinárodní zatykač a že je podezřelá z několikanásobné zpronevěry. Podle CNN byla zadržena 28. prosince. O den později začala série požárů.