V řadě zemí světa byly již zakázány prsní implantáty PIP poté, co ve Francii popraskaly asi tisícovce žen. Ukázalo se, že při výrobě implantátů byl místo zdravotnických materiálů použit levný průmyslový silikon. Francouzská vláda před Vánocemi připustila závadnost některých prsních implantátů již zaniklé společnosti a doporučila asi třiceti tisícům žen, aby si implantáty nechaly odstranit. V úterý Paříž nařídila vyšetřování skandálu.
Francouzský ministr zdravotnictví dnes kritizoval omezenou kontrolu nad implantáty a dalšími zdravotnickými pomůckami, které doposud nepotřebují povolení k uvedení na trh v zemi. „Potřebujeme jiná pravidla. Ochranná známka nestačí,“ podotkl Bertrand podle agentury AFP s tím, že by změny měly nastat na „evropské úrovni“.
Mluvčí Evropské komise Frédéric Vincent dnes řekl, že Brusel pracuje již několik měsíců na revizi direktivy platné od roku 2007 a předloží návrhy změn v první polovině roku. Na základě nových pravidel by mělo být možné vysledovat pohyb jednotlivých implantátů a dalších zdravotnických pomůcek, jako jsou protézy nebo oční čočky, od jejich výrobce až ke konkrétnímu uživateli. Posílit se má sdílení informací mezi jednotlivými státy a také
je nutné harmonizovat pravidla jejich užívání v rámci zemí Evropské unie.
Chávez: Za všechno může kapitalismus
Venezuelský prezident Hugo Chávez ve středu kritizoval kapitalistické reklamy za to, že přispívají k široké oblibě operací na zvětšení prsou. Zároveň v souvislosti se současnou aférou firmy PIP vyzval Venezuelanky, aby si na ně dávaly pozor. „Nasadí vám brouka do hlavy tím, že to je nezbytná součást krásy,“ prohlásil o vztahu reklamy a prsních implantátů. „Teď, když máme tenhle zdravotnický problém, vidíte, jak daleko zašel kapitalismus a degenerace zdraví,“ řekl Chávez, podle něhož je třeba zakročit na ochranu venezuelského lidu.