Jedenáct mrtvých při zřícení balónu na Novém Zélandu

Wellington - Při zřícení horkovzdušného balónu dnes na Novém Zélandu zemřelo jedenáct lidí - deset pasažérů a pilot. Vyhlídkový let, kterého se zúčastnilo pět manželských párů, se změnil v tragédii během přistávacího manévru, když koš zavadil o elektrické vedení. Balón se poté vzňal a spadl na pole. Neštěstí, které je na Novém Zélandu největší leteckou havárií za posledních 30 let, nikdo nepřežil.

Místní média informovala, že výlet balónem dostali jeho dnešní pasažéři jako dárek k Vánocům. Vyhlídkovému letu poblíž venkovského městečka Carterton, jež leží asi 80 kilometrů severně od Welingtonu, proto přihlížela řada příbuzných. Ti ale mohli katastrofu jen bezmocně sledovat. Na místě podle svědků panovalo velmi příznivé počasí - svítilo slunce a vál jen slabý vítr. Let, který trval zhruba půl hodiny, probíhal po celou dobu velmi klidně a k problémům došlo až při přistávacím manévru. „Když začal balón klesat na přistání, zavadil o dráty elektrického vedení, což vedlo ke vznícení koše,“ popsal průběh nehody šéf oblastní policie Brent Register.

Poté začal balón krátce stoupat, ale pak se v plamenech zřítil k zemi. Dva z pasažérů se chtěli po propuknutí požáru zachránit skokem, ale svůj pokus o záchranu nepřežili. 

Očitá svědkyně Aurea Hicklandová:

„Bylo to strašné. Balón letěl vysoko nahoru, prý kvůli tomu horku, a my jsme viděli, jak z něj dva lidé vyskočili. Všichni křičeli. Pak začal celý balón hořet a prostě spadl.“


Svědek, místní usedlík David McKinley, hovořil v reportáži televizní stanice TVNZ: „Když jsem ho poprvé viděl, letěl kousek nad stromy. Vypadlo to, jako by chtěl nabrat výšku. Pak už z něj byly jen desetimetrové plameny. Spadl dolů jako nějaká raketa.“

Závěrem výletu měla být v nedalekém Cartertonu snídaně se šampaňským. To už ale nikdo nevypil. Kavárna zůstala z úcty k obětem zavřená. Místní jsou v šoku. „Komunitu to zasáhne stejně jako ty rodiny,“ řekl jeden z obyvatel Cartertonu.

Nehoda balónu na Zélandu
Nehoda balónu na Zélandu

Balón měl na starosti zkušený pilot
   
Balón typu Cameron A-210 patřil k největším na Novém Zélandu. Vešlo se do něj deset lidí a pilot. Dnešní let řídil Lance Hopping, majitel místní firmy provozující vyhlídkové lety a velmi zkušený pilot, který měl za sebou tisíce hodin ve vzduchu.
   
Ačkoli většinu popálených těl zatím nebylo možné identifikovat, policie jména obětí zná. Oficiálně však zatím potvrdila pouze smrt pilota. Příčiny havárie úřady vyšetřují. „Když šli na přistání, něco se strašně pokazilo a my nevíme co,“ řekl Martyn Stacey, prezident novozélandské Asociace balónového létaní.

Horkovzdušný balon
Horkovzdušný balon

Dnešní neštěstí je největší novozélandskou leteckou katastrofou od roku 1979. Tehdy nad Antarktidou havaroval vyhlídkový let společnosti Air New Zealand a zemřelo přitom všech 257 lidí na palubě. Na novozélandském území jde dokonce o největší tragédii za poslední půlstoletí od chvíle, kdy se roku 1963 u Kaimai Range zřítil letoun typu DC-3. Tenkrát zemřelo 23 lidí.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové