Desetitisíce Jihoafričanů přišly oslavit sté výročí národního kongresu

Bloemfontein - Jihoafrická strana Africký národní kongres slaví sto let od svého vzniku. Založení strany oslavilo 45 tisíc fanoušků na stadionu v Bloemfontein, kde současný jihoafrický prezident Jacob Zuma symbolicky zapálil plamen, který bude hořet po celý rok. Prezident Zuma zároveň pronesl projev. V něm zdůraznil význam strany, ale varoval i před následujícími roky, které budou podle Zumy pro stranu klíčové.

Oslav se nemohl osobně zúčastnit sám Mandela, který je jen o šest let mladší než samotná strana. Mandela, který se stal mezinárodní ikonou boje proti apartheidu, byl 27 let vězněn a jeho hnutí bylo dříve označováno Spojenými státy za teroristickou organizaci.
   
Radost z poražení vlády bílé menšiny a nástupu ANC k moci v roce 1994 je podle agentury AP spojena se zklamáním, že se od té doby nepodařilo zajistit pro většinu Jihoafričanů lepší životní podmínky. Členy strany navíc provázejí četné korupční skandály.

Na stadionu v Bloemfonteinu dnes slavilo založení strany asi 45 tisíc lidí: davy jásaly, tancovaly a zpívaly i v jeho okolí a v odpoledních hodinách si vyslechly projev prezidenta Zumy. 

Současná hlava státu přislíbila věčnou vládu ANC, ale varovala před nadcházejícími několika roky, které prý budou pro stranu kritické. Strana sama sebe popisuje jako zástupkyni pracujících a chudých. V zemi však roste nerovnost mezi jednotlivými skupinami obyvatel. Nepočetná černošská elita napojená na ANC ovšem během několika let zbohatla a její členové jsou multimilionáři.

„Příšli jsme sem ze všech koutů Afriky a světa, abychom oslavili tento historický milník. Je to oslava všech lidí Jižní Afriky, kteří s podporou kontinentu a světa zničili koloniální útlak a vybudovali zde svobodnou a demokratickou Jižní Afriku bez rasové a pohlavní diskriminace.“