Slovenský ministr vnitra naléhá na vyšetření kauzy Gorila

Bratislava - Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic se obává, že generální prokuratura chce zamést pod koberec kauzu Gorila. Ministr tvrdí, že informace mají reálný základ a měly by se dál vyšetřovat. Kauza Gorila se týká údajného spisu, který měl uniknout tajné službě SIS. Jde o záznam z odposlouchávání bytu, kde se měli scházet představitelé finanční skupiny Penta s politiky. Docházelo přitom ke korupčnímu chování. O spisu se hovořilo už roky.

Penta tvrdí, že se nejedná o pravý dokument. V principu se ale hovoří o tom, že minimálně část dokumentu je autentická, část je „polopravda“ a část pravda není. Ve spisu mají být zmiňovány provize týkající se privatizace nemocnice pro SDKÚ, ale i KDH, financování politických stran (například SMERu) či údajné podplácení ministra Dzurindovy vlády Malchárka. Jde tedy především o propojení politických stran a finančních skupin a s nimi spojené korupce. 

V roce 2009 policie kauzu Gorila vyšetřovala, ale moc daleko se nedostala. Šéf policie přiznává, že metody zřejmě nebyly správné. Generální prokuratura posléze vyšetřování případu zastavila.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Teď ale nastalo předvolební období a média kauza Gorila začala zajímat. Generální prokurátor vytvořil nyní utajený tým, který by se měl Gorilou zaobírat. Ministr Lipšic ale kvůli zkušenostem z minulosti zapochyboval o výsledku. V podobném duchu se vyjádřila i premiérka Radičová.