Startuje klání v New Hampshire, favoritem je Romney

Concorde - V americkém státě New Hampshire se dnes konají první skutečné primárky volebního roku 2012. Po nezávazném hlasování z Iowy se boj o republikánského kandidáta na prezidenta přenesl na východ země. Neotřesitelným favoritem se podle průzkumů zdá být bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney. Hlavní souboj se tak pravděpodobně strhne o druhé místo. Největší šanci přitom má kongresman Ron Paul, který prosazuje co největší svobodu jednotlivce a značně omezenou úlohu státu ve společnosti.

Romney zvítězil ve vesnicích Dixville Notch a Hart's Location, kde tradičně v New Hampshiru volby začínají. V Dixville Notch, kde hlasovalo šest republikánů, získal dva hlasy, v Hart's Location pět hlasů ze 13 odevzdaných. V Dixville Notch se Romney o prvenství dělil s Jonem Huntsmanem, kterého rovněž podpořili dva voliči. Po jednom hlasu zde získali někdejší předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich a texaský kongresman Ron Paul. Ve zbývajících obcích New Hampshiru začíná hlasování až v 06:00 místního času (12:00 SEČ).

Hlavní otázkou dnešních primárek není to, kdo zvítězí. Pozice Mitta Romneyho se zdá být neotřesitelná. Podle aktuálního průzkumu Newhampshirské univerzity chce pro něj hlasovat 41 procent těch, kteří půjdou k primárkám. Paul má podporu 17 procent pravděpodobných hlasujících. O třetí místo se s 11 procenty dělí bývalý senátor Rick Santorum, který začátkem ledna překvapil těsným druhým místem v prvním republikánském hlasování v Iowě, a bývalý guvernér státu Utah Jon Huntsman, jenž u iowských voličů naopak propadl.

Mitt Romney, republikánský kandidát na prezidenta

„Teď mám starost o to, abych zvítězil v New Hampshire a doufám, že bude rozdíl větší než v Iowě. Další takovou noc už bych asi nezvládnul.“


Bývalý šéf Sněmovny reprezentantů a ještě nedávno Romneyho vážný soupeř Newt Gingrich je čtvrtý s osmi procenty. Do souboje v New Hampshire ale přesto silně promlouvá reklamami, jež exguvernéra líčí jako bezskrupulózního kapitalistu, jehož firma Bain Capital připravila mnoho lidí o práci. Multimilionář Romney, který se zaměřoval na nákup problémových firem a jejich restrukturalizaci či rozprodej aktiv, v minulosti podobnou kritiku odmítal.

  

Na rozdíl od třímilionové Iowy, kde kandidáta vybírají malé skupiny politicky aktivních občanů na stranických shromážděních, v New Hampshire budou první klasické primárky, při nichž své preference mohou vyjádřit republikánští straníci i neregistrovaní voliči. Vítěz získá 12 volitelů pro srpnový republikánský celonárodní sněm. Pro celostátní nominaci potřebuje kandidát 1 143 volitelů z celkového počtu 2 285.   

Hlasování v New Hampshire, které stojí prakticky na začátku maratonu republikánských primárek, sice souboj o nominaci může výrazně ovlivnit, kandidáta na prezidenta ale vždy neurčí. Například v roce 2000 primárky v tomto malém východoamerickém státě s 1,3 milionu obyvatel vyhrál John McCain, nominaci na prezidenta přesto nakonec získal George Bush mladší. O osm let později v demokratických primárkách uspěla Hillary Clintonová, kandidátem a posléze i prezidentem se však stal Barack Obama.

a

Video Telefonát Martina Řezníčka
video

Telefonát Martina Řezníčka

Telefonát Martina Řezníčka

15:30 10.1.

Reportáž Martina Řezníčka