V Sýrii přišel o život francouzský novinář

Damašek - V syrském Homsu zahynulo při dnešním útoku osm lidí včetně jednoho západního novináře. Podle syrské televize Ad-Duníja utrpělo zranění 25 osob. Mrtvým je reportér francouzské televize France 2 Gilles Jacquier, uvedla agentura AFP s odvoláním na svého fotografa, který byl na místě incidentu. Ve skupině západních novinářů byl také zraněn Belgičan. Podle předchozí zprávy syrské exilové opozice novináře zasáhly granáty nebo rakety. Francouzská vláda útok na novináře důrazně odsoudila a vyzvala Damašek k důkladnému vyšetření okolností jeho smrti. Do Homsu přijel Francouz spolu se skupinou dalších kolegů ze Západu, které pozvala vláda Bašára Asada.

Podle fotografa AFP byl zraněn jeho belgický kolega, který utrpěl poranění očí. Potvrdil také informaci, že skupinu západních novinářů zasáhl granát. Žurnalisté byli v Homsu údajně na povolení syrské vlády, aby z této bašty protirežimních protestů pořídili reportáž. Zprávu o incidentu potvrdilo syrské ministerstvo informací, avšak ani to neposkytlo detaily o žurnalistech.

Dominique Gerbaud, prezident Reportérů bez hranic:

„Přemýšlíme nad tím, kdo to mohl udělat. Pokud se ukáže, že tuto palbu na novináře, kteří měli být pod ochranou vlády, připravily syrské úřady, bude to velmi závažné.“


Video V Sýrii zahynul první novinář
video

V Sýrii zahynul první novinář

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé v prohlášení citovaném AFP tvrdě odsoudil útok na novináře v Homsu jako hanebný čin a vyzval syrské úřady k zajištění bezpečnosti zahraničních žurnalistů na svém území a k ochraně jedné ze základních svobod, jíž je svoboda informací. Francouzský velvyslanec v Damašku Eric Chevallier navázal kontakt se
syrskou vládu s cílem zajistit veškerou potřebnou pomoc osobám, které Jacquiera doprovázely. Osobně se vydal na místo, aby jim poskytl podporu služeb ambasády, dodal Juppé a vyjádřil soustrast rodině zabitého a stanici France 2.

Sýrie doposud zahraniční novináře do země nepouštěla a informace ze Sýrie zprostředkovává nejčastěji exilová opozice díky svým zdrojům v Sýrii. Částečně to změnila až pozorovatelská mise Ligy arabských států – Damašek lize slíbil, že je do země pustí. Nepokoje si ale od března vyžádaly životy 5 000 lidí a násilí nezastavila ani pozorovatelská mise Ligy arabských států. I její členové se už dostali do konfliktu a v pondělí jich bylo 11 zraněno.

Liga arabských států zasedá v Káhiře
Zdroj: ČT24

Právě mise Ligy arabských států v Sýrii je podle jednoho z jejích bývalých členů fraška. Alžířan Anvar Málik situaci v zemi popsal jako humanitární katastrofu. Z mise, která má dohlížet na zavádění mírového plánu ligy, na protest odstoupil. Málik potvrdil výhrady opozice, že Asadův režim nestáhl tanky z ulic.

Jens Franssen, reportér belgické vlámské televizní a rozhlasové stanice VRT:

„Přijeli jsme do Homsu dnes ráno. Za doprovodu bezpečnostních sil jsme navštívili jednu část města. Jsou tam čtvrti, kde se dá normálně procházet a na ulicích jsou vidět ženy i děti. A jsou tam i jiné čtvrti, které připomínají město duchů: prázdné ulice, sem tam kontrolní stanoviště… Do nich jsme se nemohli vydat, protože už nejsou pod kontrolou úřadů. Mohli jsme mluvit s několika obyvateli. Pak nás vedli do jiné čtvrti. Pár minut před incidentem jsme viděli demonstrovat několik mladých stoupenců (prezidenta Bašára) Asada. Položili jsme jim pár otázek, pak se pokračovalo. O nějakých sto metrů dál vybuchl první granát. Všichni se dali na útěk, s několika dalšími novináři jsme běželi k jakési budově. V okamžiku, kdy jsem do ní vběhl, vybuchl právě před ní druhý granát. Pak následovalo několik explozí, celkem tři nebo čtyři, myslím. Zavládl chaos. Lidé křičeli. Na zemi byla krev. Nikdo nevěděl, co se stalo. Vstoupil jsem do jednoho bytu, byl tam nizozemský kolega, který vypadal zraněný, ale za chvíli mohl jít. O pár minut později jsme odešli. Na schodišti jsem viděl francouzského kolegu z France 2, jak leží bez života. Pak nás, novináře, odvedli do jednoho hotelu. Odtud jsme se spojili se svými rodinami a mateřskými redakcemi.“