Armáda USA vyšetřuje kauzu vojáků močících na mrtvé talibance

New York - Americké vojenské námořnictvo zahajuje vyšetřování skandálu, který vyvolala skupina čtyř příslušníků námořní pěchoty sloužících v Afghánistánu. Video umístěné na serveru YouTube ukazuje, jak vojáci v maskovacích uniformách močí na mrtvoly tří zabitých bojovníků Talibanu. Dva provinilce už armáda identifikovala. Incident může dál zhoršit protiamerické nálady Afghánců.

„Měj se fajn, brácho,“ komentuje na videu své počínání jeden z vojáků. Jejich tváře nejsou na čtyřicetivteřinové sekvenci dobře patrné. Kdo chování vojáků nafilmoval a vystavil na internetu, není známo.

Nejmenovaný představitel vojenského námořnictva uvedl, že dva ze čtyř vojáků na videu už armáda identifikovala. Byli členy praporu, který se vrátil loni na podzim na základnu v Severní Karolíně. Dva provinilci již nejsou příslušníky praporu.

Na video ve středu reagoval mluvčí Pentagonu John Kirby, který řekl, že obrázky jsou hluboce znepokojující. „Ať je to kdokoli a dopustil se toho za jakýchkoli okolností, jde o potupné chování neslučitelné s morálkou příslušníků naší armády,“ řekl Kirby.

Prohlášení armády USA:

„Původ ani pravost videa jsme ještě neprověřovali, ale zachycené jednání rozhodně není slučitelné s našimi základními hodnotami ani nic nevypovídá o charakteru našich vojáků.“


Skandální jednání vojáků zaznamenaly i americké organizace hájící práva muslimů, které zaslaly protestní dopis ministru obrany Leonu Panettovi. „Všem viníkům musí být uložen ten nejpřísnější trest, který příslušné americké zákony a řády námořní pěchoty umožňují,“ napsala ministrovi v dopise Rada pro vztahy Ameriky s islámem. Panetta jednání vojáků odsoudil.

Incident odsoudil Afghánistán i Západ

„Všichni muslimové odsuzují tento čin zahraničních vojáků, kteří močili na těla bojovníků Talibanu. Je to proti islámu a roli, kterou tady hraje mezinárodní společenství. Chceme, aby komise pro lidská práva tento brutální čin vyšetřila,“ říká například obyvatel Kandaháru Tawáb Chán. Podobné reakce přicházejí nejen z Kandaháru, kde se hnutí Taliban zrodilo, ale taky od dalších obyčejných Afghánců, kteří hnutí nemají v oblibě. Afghánské ministerstvo obrany označilo záběry za šokující. Prezident Hamíd Karzáí řekl, že chování vojáků je „naprosto nelidské“, a vyzval Spojené státy, aby provinilce potrestaly. 

Americký ministr obrany Leon Panetta:

„Viděl jsem ty záběry. Jednání, které zachycuje, považuji za zcela odsouzeníhodné. Ti, kdo se na takovém jednání podíleli, budou v plném rozsahu pohnáni k odpovědnosti.“


„Je to záležitost, která se dotýká úcty k člověku. Afghánci odmítají brutální činy, které tady spáchal Taliban během své vlády a které páchá ještě teď. Totéž si myslí, když sledují zvířecí jednání mezinárodních sil. To také odsuzujeme,“ říká poslanec Fawzía Kofi. Mluvčí Talibanu řekl, že počínání vojáků považuje za nelidské, a že je ostudné o tom vůbec mluvit. „Je to nelidské, nemorální a brutální akt okupantů,“ uvedl mluvčí. Případ podle něj přispěje k tomu, že „Američany a jejich spojence bude v Afghánistánu čekat jen krátký život“. „Takovouto brutalitu jsme neviděli poprvé,“ dodal mluvčí Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.

Video Reportáž Jakuba Nettla a Martina Jonáše
video

Reportáž Jakuba Nettla a Martina Jonáše

Reportáž Jakuba Nettla a Martina Jonáše

U

Americká armáda má další skandál

Rozhovor s Milanem Vodičkou

„Čin spáchala malá skupina Američanů, kteří už v Afghánistánu neslouží,“ uvedlo velení mezinárodních sil v Afghánistánu. Chování vojáků označilo za nevysvětlitelné. Po potrestání vojáků volal dnes ráno i vlivný americký senátor a někdejší příslušník námořnictva John McCain. Podle něj je námořní pěchota jednou ze základních amerických institucí a její obraz byl nyní „pošlapán hrstkou zcela nedisciplinovaných lidí“.

Další ochlazení afghánsko-amerických vztahů

Video může dál zhoršit protiamerické nálady Afghánců. Velení americké armády v současné době projednává kauzu vojáků, kteří loni v Kandaháru zabili neozbrojené afghánské civilisty. Případ se dostal na veřejnost, když fotografie vojáků s jedním ze zabitých zveřejnily časopisy Der Spiegel a Rolling Stone.

Statisíce amerických vojáků se od začátku válek v Afghánistánu a Iráku ocitly v cizím prostředí se všudypřítomnou smrtí. Ne vždy se podaří agresivitu a stres zvládnout. Jen krátce po svržení Saddáma Husajna se provalilo mučení iráckých vězňů v Abú Ghrajbu. Ve vesnici Hadísa zabili mariňáci 24 iráckých civilistů, včetně žen a dětí. Před soud míří také 12 vojáků, kteří v Afghánistánu údajně zabíjeli namátkou vybrané civilisty. Z těl si odřezávali trofeje - od konečků prstů po hlavu.