Pohraničníci nepustili do Sýrie humanitární konvoj

Damašek – Sýrie dnes nepustila přes hranice konvoj s humanitární pomocí pro uprchlíky. Asi 150 syrských vystěhovalců chtělo z Turecka převézt do země potraviny, léky a přikrývky. Pohraničníci je ale nepustili, aktivisté se proto utábořili na turecké straně a zahájili protestní hladovku.  

Skupina aktivistů se dala dohromady prostřednictvím facebooku, v Turecku shromáždili potřebný materiál a chtěli se s ním vydat do Sýrie. Vezli sem potraviny, léky i přikrývky pro Syřany, kteří prchli kvůli nepokojům z domovů. „Syrská vláda odmítá léky, lékaře, kteří chtěli ošetřit raněné, i potraviny. Odmítá všechno,“ řekl Belal Dalati. 

Zároveň vyzval: „Žádáme o zahraniční intervenci, vytvoření bezpečné zóny pro lidi na útěku a pro bojovníky, kteří se v ní budou moci zorganizovat.“ 

„Jsme připraveni postavit si tady stany a zůstat tady, jak dlouho bude potřeba,“ dodává další aktivista Muhiddín Lázíkání. 

Video Studio ČT24 o situaci v Sýrii
video

Studio ČT24 o situaci v Sýrii

Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Nabíl Arabí dnes vyjádřil obavy, že Sýrii hrozí občanská válka. Zároveň hájil pozorovatelskou misi LAS, prý od jejího příjezdu do země násilností ubylo. Ministři zahraničí LAS budou o pozorovatelích jednat 19. a 20. ledna. Bude se zvažovat, zda Sýrie stáhla těžkou techniku z měst, zastavila útoky na civilisty a propustila politické vězně, jak LAS žádala. Ministři pak rozhodnou, jestli bude mise pokračovat. 

Rusko dnes vyjádřilo nesouhlas s návrhem rezoluce, kterou proti Sýrii navrhuje Západ. „Přístup Západu bohužel odporuje našemu. Podle změn, které nám západní státy předložily, jde o snahu svrhnout režim v Damašku. My vyzýváme obě strany k zastavení násilí a zahájení politického procesu, k němuž nebude zapotřebí zahraniční intervence,“ řekl náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov.