Rybář z novely Stařec a moře se dožil úctyhodných 104 let

Cojimar (Kuba) – Gregorio Fuentes, rodák z ostrova Lanzarote, se živil rybařinou. Nebyl to ale ledajaký rybář, po téměř tři desítky let byl společníkem slavného spisovatele Ernesta Hemingwaye. Doprovázel ho jak při rybaření, tak při jiných dobrodružných výpravách, které americký spisovatel na Kubě podnikal. Rybařili spolu hlavně v přístavním městečku Cojimar ležícím východně od kubánské metropole Havany. Ve stejném přístavním městečku právě 13. ledna 2002 také zemřel - v plné duševní svěžesti se rodák z ostrova Lanzarote dožil úctyhodných 104 let.

Pátrali spolu například po nacistických ponorkách, pašovali na Floridu kubánský rum nebo absolvovali vyhlášené tahy noční Havanou. Fuentes byl lodníkem, mechanikem, kuchařem a kapitánem na Hemingwayově jachtě Pilar a především předlohou pro hrdinu jeho nejslavnějšího díla, novely Stařec a moře. Za tu získal Hemingway v roce 1954 Nobelovu cenu za literaturu. O dva roky mladšího slavného spisovatele, který v roce 1961 spáchal sebevraždu, přežil Gregorio Fuentes o více než 40 let.

Stařec a moře je novela amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye, kterou napsal na Kubě roku 1951. Vypráví příběh o kubánském rybáři Santiagovi, který se vydává na moře rybařit, aby tak prolomil své dlouhé smolné období, kdy nechytil žádnou rybu. Při prvním vydání v září 1952 se během dvou dnů prodalo 5,2 milionů výtisků. Hemingway žil mnoho let na Kubě. V roce 1954 za novelu dostal Hemingway Nobelovu cenu za literaturu. Je posledním dílem, které napsal. V roce 2008 ji nakladatelství Tympanum vydalo jako audioknihu načtenou Ladislavem Mrkvičkou.