Chávez potrápil poslance sedmihodinovým proslovem

Caracas – Venezuelský prezident Hugo Chávez vystoupil v pátek s výročním projevem před Národním shromážděním. Během více než sedm hodin trvající řeči prohlásil, že Venezuela odpoví na vypovězení své konzulky z amerického Miami uzavřením svého konzulátu v tomto městě. Dále pak také řekl, že pokud někdo z opozičních kandidátů vyhraje letošní prezidentské volby, bude první, kdo uzná jeho vítězství a vzdá se moci.

Letošní boj o prezidentské křeslo by pro Cháveze mohl být nejtěžší za 13 let od chvíle, kdy nastoupil do úřadu. Loni v červnu byl operován kvůli rakovině a podstoupil čtyři cykly chemoterapie. Nově zformovaná koalice letošní volby vidí jako největší šanci, kdy kontroverzního prezidenta připravit o moc. Většina analytiků nicméně předpokládá, že Chávez si zajistí další šestiletý mandát. V posledních měsících se zdálo, že prezident zesílil. Po chemoterapii mu také začaly znovu růst vlasy. „Myslím, že jsem tu rakovinu potřeboval. Díky bohu za to, že mi seslal tuto nemoc, která pomohla, abych přestal být nachlazený,“ prohlásil během projevu před poslanci.

Hugo Chávez, venezuelský prezident

„Uznávám, že opozice dělá velké pokroky. Pokud někdo z vás vyhraje volby, budu první, kdo to uzná, a žádám vás o totéž.“

„Ukážeme světu politickou vyzrálost, ke které jsme v těchto letech demokratické revoluce dospěli.“


Chávez se také mimo jiné se zmínil i o případu venezuelské konzulky v Miami. USA prohlásily Livii Acostovou Noguerovou za nežádoucí osobu a vyzvaly ji, aby zemi opustila, v důsledku vyšetřování, během něhož Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prověřoval informace miamské televize Univision o účasti Acostové v debatách o možných kyberútocích proti americké vládě.  

Chávez její vyhoštění již dříve odsoudil jako nespravedlivé a svévolné. V pátek řekl, že konzulát bude uzavřen. „Uzavřeme ho. Je to v pořádku. V Miami nebude konzulát,“ řekl také během projevu v Národním shromáždění. Zmínil také nedávné setkání se svým íránským protějškem Mahmúdem Ahmadínežádem, který ve Venezuele v pondělí zahájil svou cestu po čtyřech latinskoamerických zemích. „Je to dobrý člověk. Není to náboženský fanatik,“ prohlásil Chávez. 

Podle nedávných průzkumů preferencí se Chávezova popularita pohybuje kolem 50 procent. Oponenti prezidenta kritizují za to, jak se vypořádává s problémy jako kriminalita nebo míra inflace, která ve Venezuele dosahuje 27,6 procenta.