Rusko a Ukrajina vystřídaly Afriku jako hlavní ohnisko epidemie AIDS

Kyjev - Rusko a Ukrajina se stávají novými ohnisky epidemie AIDS. Obě země jsou jedinými státy, kde se tato nemoc dál šíří. Všude jinde na světě, včetně afrických zemí, se podařilo nákazu alespoň zastavit. Rusko a Ukrajina se také podílejí 90 procenty na počtu nových případů AIDS ve střední a východní Evropě.

„Toto je jediná oblast na světě, kde epidemie AIDS dál roste,“ řekl na tiskové konferenci v Kyjevě Michel Kazatchkine, výkonný ředitel organizace Globální fond pro boj s AIDS, malárií a tuberkulózou. Jeho slova podporují údaje OSN, podle nichž je z evropských zemí situace na Ukrajině nejhorší - v zemi je virem HIV nakaženo 1,3 procenta lidí starších patnácti let. Podle Kazatchkina byla reakce ukrajinského zdravotnictví na epidemii AIDS váhavá a nedostatečná.

Globální fond pro boj s AIDS, malárií a tuberkulózou je v současné době největší světovou organizací dotující národní zdravotnické programy. Ve 150 zemích světa nyní investuje 23 miliard dolarů (465 miliard korun), pro Ukrajinu od roku 2003 do roku 2016 hodlá uvolnit celkem 640 milionů dolarů (téměř 13 miliard korun). Organizace sídlící v Ženevě začala fungovat v roce 2002.