Udělejte si úkoly dopředu, Wikipedia se na den vypne

Washington - Internetová encyklopedie Wikipedia ve středu vypne na 24 hodin svou anglickou verzi na protest proti navrhovaným americkým zákonům o internetovém pirátství. Podle zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese a řady internetových firem ale návrhy ohrožují svobodu na internetu. Wales odhadl, že protest postihne na 100 milionů uživatelů Wikipedie. Varoval studenty, aby si udělali úkoly dopředu. Wikipedia je jednou z nejpopulárnějších stránek na internetu a její anglickou verzi navštěvují každý den miliony lidí. Česká verze se k protestu připojí jen symbolicky.

Od dnešní půlnoci na východním pobřeží USA (středečních 06:00 našeho času) bude vítat anglicky psaná Wikipedie po 24 hodin návštěvníky výzvou, aby se kvůli kritizovaným zákonům obrátili na své kongresmany a senátory. Bude to poprvé, co se anglická verze Wikipedie vypne. Její italská varianta byla krátce odpojena na protest proti zákonu usilujícímu o cenzuru internetu, který navrhovala vláda bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a který nakonec nebyl schválen.

Kongres projednává dva zákony, které mají omezit počítačové pirátství. Podle nich by americké úřady mohly od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat zablokování všech stránek, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby. Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu. Proti zákonům už vystoupily internetové obří firmy jako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Podle nich je zákon příliš široký a mohl by ohrozit investice v internetovém podnikání. K protestním hlasům se nyní připojil i Wales. Ocenil, že Bílý dům se k zákonům staví kriticky. Prezident Barack Obama už dříve vyzval zákonodárce, aby zákony přepracovali, vetem ale zatím nepohrozil.

Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Reportáž Jana Beránka

Události 17.1.

Rozhovor s Martinem Vyleťalem

Rozhovor s Petrem Krčmářem

Kromě Wikipedie zablokují ve středu své služby také portál pro sdílení zpráv Reddit.com a skupinový blog BoingBoing.net. Zástupci Twitteru ale uvedli, že se i přes výhrady k návrhu zákonů nepřipojí k Wikipedii při odpojení serverů.

Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie:

„Pokud bude tento zákon schválen, poškodí svobodu a otevřenost internetu a zavede nové nástroje cenzury mezinárodních webových stránek ve Spojených státech.“


Část zákona umožňující zablokování zahraničních webů přináší skutečné riziko pro bezpečnost internetu, uvedli v prohlášení Obamovi internetoví poradci. „Všechny snahy o potírání internetového pirátství musí dávat pozor na riziko cenzury zákonných aktivit a nesmí bránit inovacím,“ uvedl mluvčí Bílého domu. Zákon naopak podporuje filmový a hudební průmysl, jehož produkty se často šíří ilegálně. Podle představitelů těchto odvětví jsou navrhované zákony nezbytné k ochraně intelektuálního vlastnictví a pracovních míst. Postavila se za ně řada majitelů mediálních společností, včetně Ruperta Murdocha.

Podobný zákon, jako ten americký, prošel nedávno ve Španělsku. A zákon přezdívaný digitální gilotina už funguje i ve Francii.

Wikipedia

0Interaktivní internetová encyklopedie Wikipedia čítá dnes na 20 milionů hesel v asi 270 jazycích, z toho zhruba 3,8 milionu hesel je v angličtině; v češtině jich je přes 200 tisícNevytváří ji placený redakční tým, články a jejich úpravy jsou dílem uživatelské komunity a každý, kdo si nějaké heslo přečte, je může upravit či vytvořit nový záznam. Wikipedisté tak vesměs nejsou profesionálními redaktory, ale zachovávají několik základních pravidel. Podobně jako u tradičních vědeckých prací dbají na uvádění pramenů i dodržování autorského práva. 

Wikipedia dostala název od havajského výrazu „wiki“ (rychlý) a zrodila se poměrně nenápadně 15. ledna 2001; za jejího otce jsou považováni Jimmy Wales a Larry Sanger. Provozuje ji nezisková organizace Wikimedia Foundation, Inc., založená v roce 2003 podle zákonů amerického státu Florida. Vedle encyklopedie provozuje další projekty, například Wikislovník, Wikicitáty či Wikiknihy. Nadace je financovaná ze sponzorských darů z celého světa, které se jen od roku 2008 zvýšily ze 4,5 milionu dolarů na loňských rekordních 20 milionů.