Budeme díky bacilu žít do 140 let?

Moskva – Na „bacil nesmrtelnosti“ dnes média překřtila mikroorganismus bacillus F, který pracovníci Ruské akademie věd našli ve věčně zmrzlém podloží Mamutí hory ve východním Jakutsku. V těle pokusných myší zvyšuje imunitní reakci, zlepšuje metabolismus a celkovou odolnost a prodlužuje život. U starších myší omezil bacil i stařeckou slepotu, nikoli ale zhoubné bujení. Výsledky testů je ještě třeba prověřit na dalších pokusných zvířatech.

Vědci se nyní snaží proniknout do genetického kódu bacilu, aby odhalili jeho tajemství. Podle prvních analýz organismus svou bílkovinnou skladbou „zaostává“ za dnešními bakteriemi o tři miliony let. Mimořádnou odolnost podle expertů vyvolala potřeba přežít v extrémně náročných podmínkách věčného ledu.

Podle odborníků by bacillus F mohl lidem umožnit žít až do 140 let.

/*json*/{"map":{"lat":62.390369438143,"lng":135.17578125,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Východní Jakutsko patří k nejchladnějším regionům světa, v zimním období se tam mrazy nezřídka pohybují kolem minus 60 stupňů Celsia. Nově objevený bacil se prý rozmnožuje jen v teplotách do pěti stupňů nad nulou.