Bílý nos hubí americké netopýry po milionech

New York – Syndrom bílého nosu usmrtil od roku 2006 nejméně 5,7 milionu netopýrů. Toto plísňové onemocnění bylo poprvé zjištěno u netopýrů v jeskyni západně od hlavního města amerického státu New York Albany a od té doby se rozšířilo do 16 států USA a Kanady. V některých zasažených jeskyních vymřelo až 99 procent netopýrů; čísla vědci označili za alarmující.

Krom dopadu na ekosystém znamená úhyn netopýrů i škody pro zemědělství. Netopýři jakožto velcí konzumenti hmyzu umožňují podle vědeckých studií americkým zemědělcům ušetřit ročně asi tři miliardy dolarů (60 miliard korun) na insekticidech.

Syndrom bílého nosu způsobuje plíseň Geomyces destructans, která zasahuje jejich čenich a okolí a budí netopýry ze zimního spánku. Ti pak hynou, když vyletí z jeskyně v marném pátrání po hmyzí potravě. Nemoc byla zaznamenána v řadě amerických států. Zjištěna byla také ve čtyřech kanadských provinciích. Odhady zveřejněné v polovině loňského roku hovořily zhruba o milionu uhynulých netopýrů. Syndrom bílého nosu už se objevil i v Evropě včetně České republiky a Slovenska. Podle předloňských údajů českých a slovenských vědců byl syndrom bílého nosu zjištěn asi u desetiny netopýrů v obou zemích.