Ve Vatikánu sloužili zádušní mši za Václava Havla

Vatikán - Ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu se dnes konala zádušní mše za bývalého českého prezidenta Václava Havla. Obřad byl naplánován v souladu s římskokatolickou tradicí na 30. den od jeho úmrtí. Mši vedl děkan kardinálského sboru ve Vatikánu Angelo Sodano. Připomněl osobnost prezidenta i svá dvě osobní setkání s ním.

Během obřadu, na jehož vedení se podílel i rektor české koleje Nepomucenum Jan Mráz a první apoštolský nuncius v České republice Giovanni Coppa, kardinál Sodano také citoval z dopisu, který papež Benedikt XVI. zaslal po smrti Havla současnému českému prezidentovi Václavu Klausovi.

Sodano při mši sloužené od 11 hodin u oltáře svatého Václava zavzpomínal na svá osobní setkání s českým exprezidentem, ať již v České republice při návštěvách bývalého papeže Jana Pavla II. nebo při Havlově návštěvě Vatikánu. Pronesl také jednu větu česky, když připomněl Havlův výrok o tom, že dějiny českého národa jsou pevně spojeny s křesťanstvím.

Video Telefonát Josefa Kašpara
video

Telefonát Josefa Kašpara

Telefonát Josefa Kašpara

12:00 20.1.

Telefonát Milana Glasera

Ve Vatikánu se konala zádušní mše za Václava Havla

Mše trvala necelou hodinu a byly jí přítomny asi dvě stovky hostů. Nechyběli zástupci českých krajanů, italští představitelé ani řada diplomatů různých zemí, včetně Spojených států, Velké Británie, Francie, Kanady, Slovenska, Polska, Srbska nebo Hondurasu. Blízcí příbuzní nebo přátelé se obřadu nezúčastnili. Vdova Dagmar nemohla být podle dřívějšího sdělení Havlovy kanceláře přítomna z pracovních důvodů.

Coppa také v deníku L'Osservatore Romano u příležitosti mše publikoval obsáhlý článek o Václavu Havlovi.

Ve Svatovítském chrámu na Pražském hradě se zádušní mše konala 23. prosince. Václav Havel zemřel 18. prosince na své chalupě v Hrádečku.

Vatikánská zádušní mše za Václava Havla
Vatikánská zádušní mše za Václava Havla