Gorilí sameček Tano má ve Stuttgartu nového kamaráda

Stuttgart - Gorilí sameček Tano, který se narodil loni na podzim v pražské zoo, má v chovné stanici ve Stuttgartu novou společnost. Bude vyrůstat s o něco starším vrstevníkem, devítiměsíčním samečkem Okandou, kterého do Německa nedávno převezli ze zoologické zahrady Twycross ve Velké Británii.

Podle chovatelů se obě gorilí mláďata velice rychle spřátelila, i když je ještě ošetřovatelé nenechávají spolu o samotě. Samečka Tana, kterému jsou teprve dva měsíce, musí jeho „náhradní matka“ chránit, aby mu starší Okanda v záchvatu hry neublížil. Na videozáběrech z jejich setkání je ale vidět, jak se Okanda o svého mladšího kamaráda, kterého ošetřovatelka drží na klíně, živě zajímá.

Okanda se narodil loni 17. dubna a jeho matka Ozala se o něj od počátku dobře starala. Starosti začali mít ošetřovatelé až poté, co zjistili, že mládě neprospívá. Rozbor potvrdil, že Okanda v mateřském mléce nedostává dostatek živin, a tak se ho rozhodli uměle přikrmovat. I když se snažili, aby měl sameček dál kontakt se svou skupinou, gorily byly z intervence ošetřovatelů nervózní a chovatelé se nakonec rozhodli Okandu od zbytku goril natrvalo oddělit.

Gorilí sameček Tano
Gorilí sameček Tano

Koordinátor evropského programu pro chov goril určil, že Okanda poputuje do chovné stanice ve Stuttgartu, která se specializuje na péči o mláďata. Právě tady skončil loni v listopadu i v Praze narozený sameček Tano, o kterého se odmítla starat jeho matka, samice Bikira.

Gorily Tana olizují, což je přátelské znamení

Obě mláďata se budou v následujících měsících intenzivně seznamovat se skupinou dospělých jedinců, aby se do ní později mohla začlenit. Tano má už své první kontakty úspěšně za sebou a skupina včetně dominantního samce se k němu zatím chová přátelsky. Sameček byl zatím vždy od ostatních oddělen mříží, ale gorily ho chodily olizovat, což je podle odborníků příznak spontánních sympatií.