Architekti konečného řešení zčásti dožili v klidu

Berlín – Německo nikdy nesmí zapomenout na svou odpovědnost za holocaust. Na vzpomínkové akci k 70. výročí konference na břehu berlínského jezera Wannsee to prohlásil spolkový prezident Christian Wulff. Dodal, že od doby konference již uplynulo tolik času, že je stále těžší si představit, jak se jednou genocida stala oficiální politikou země.

Ve Wannsee v roce 1942 vysoce postavení nacisté koordinovali plány na vyvraždění evropských Židů. Vila u jezera je dnes muzeem a památníkem židovských obětí nacistické genocidy. Památník konference za 20 let od zpřístupnění navštívilo jeden a půl milionu lidí - většinou z ciziny.

Prezident Wulff ujistil, že dnes je Německo spojencem všech Židů ve světě, kterým by hrozilo nebezpečí nebo by byli pronásledováni. Hovořil i o sérii vražd neonacistů z Zwickau, kteří v letech 2000 až 2007 zavraždili deset lidí, převážně přistěhovalců. „Udělám všechno pro to, aby teror a vražednická nenávist vůči cizincům a vůči cizímu neměly už v Německu místo,“ prohlásil.

Pozdní pracovní snídani pro 15 mužů svolal Reinhard Heydrich 20. ledna 1942. Vyvraždění 11 milionů lidí tehdy bylo dojednáno za 90 minut. Tolik trvala i netradiční rekonstrukce, kterou dnes ve Wannsee sehráli historici.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Podle většiny předních historiků konference nerozhodla o započetí takzvaného konečného řešení, ale spíše se do něj snažila zapojit různé části státního aparátu. O vyvraždění Židů rozhodl pravděpodobně Adolf Hitler již během léta nebo podzimu roku 1941. Účastníci konference zčásti v klidu dožili – třeba George Leibbrandt zemřel v roce 1982 na svobodě v Bonnu. Až do smrti psal etnografické studie.