Afghánský střelec byl členem hnutí Tálibán

Kábul – Afghánského vojáka, který v pátek zastřelil čtyři francouzské příslušníky ozbrojených sil, do svých řad naverbovalo fundamentalistické hnutí Tálibán. Sdělil to dnes mluvčí skupiny agentuře Reuters. Zároveň pohrozil dalšími podobnými útoky. Francouzský prezident včera v reakci na útok pozastavil činnost vojáků na afghánském území. Nevyloučil ani jejich předčasné stažení ze země.

„Afghánský islámský emirát naverboval lidi k důležitým úkolům. Někteří z nich svou misi již dokončili,“ řekl Reuters mluvčí Zabíhulláh Mudžáhid s odkazem na jiný název Tálibánu, který skupina používá. Zároveň pohrozil dalšími útoky a uvedl, že incidenty jako videonahrávka s příslušníky amerického vojenského námořnictva močícími na těla bojovníků Tálibánu
přispívá k větší podpoře hnutí mezi Afghánci.  
   
Čtyři francouzské členy jednotek Severoatlantické aliance afghánský voják zastřelil na východě Afghánistánu. Podle aliančních sil byl střelec poté zadržen. Francie vzápětí reagovala pozastavením činnosti svých vojáků v této asijské zemi a uvedla, že zvažuje jejich stažení. 

Francouzi zřejmě v zemi zůstanou

Návštěvu Afghánistánu dnes zahájil francouzský ministr obrany Gérard Longuet, jehož úkolem je vyhodnotit bezpečnost mise francouzských vojáků v této asijské zemi. Podle agentury AFP již uvedl, že mise francouzských sil v zemi zůstane „naprosto stejná“. O případném předčasném stažení francouzských vojáků z Afghánistánu ale prý bude s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym ještě hovořit.