Muslimské bratrstvo má skoro půlku mandátů

Káhira – Muslimské bratrstvo podle očekávání jasně vyhrálo nedávné volby do dolní komory egyptského parlamentu. Politická odnož tohoto islamistického hnutí – Strana svobody a spravedlnosti – získala 47 procent z celkem 498 mandátů a v Lidovém shromáždění obsadí 235 křesel. Druhá podle konečných výsledků skončila ultrakonzervativní strana Núr (24 procent, 121 křesel), třetí Nová vafdistická strana (9 procent). Až čtvrtou příčku obsadila koalice liberálních a levicových stran Egyptský blok (7 procent). Lidové shromáždění by se v novém složení mělo poprvé sejít v pondělí.

Výsledky potvrzují vlastní očekávání islamistů, kteří předpokládali zisk dvou třetin mandátů v dolní komoře. Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka se zatím Muslimské bratrstvo chová velice státotvorně a nic nenasvědčuje tomu, že by hrozilo ovládnutí Egypta extremisty.

Bratrstvo se v posledních týdnech snažilo vymezit vůči radikálnější straně Núr. V řadě prohlášení ujišťovalo o politické zodpovědnosti, navrhlo mimo jiné vznik koalice s laickými stranami a snažilo se uklidnit ekonomiku v době, kdy země prochází hospodářskou krizí a požádala o pomoc Mezinárodní měnový fond. Nechalo se také slyšet, že bude neústupné, pokud jde o požadavky armády ponechat si některá privilegia. Konkrétně uvedlo, že armádní rozpočet, který poslanci do této chvíli nemohli kontrolovat, by napříště mohl projednávat parlamentní výbor. 

Obsadit zbývá ještě deset nevolených křesel v celkem 508členné komoře. Jména deseti zbývajících poslanců by měl určit šéf vládnoucí Nejvyšší rady ozbrojených sil generál Muhammad Husajn Tantáví. V minulosti tato místa tradičně připadala zástupcům desetiprocentní koptské křesťanské menšiny a ženám.

Lidové shromáždění by se v novém složení mělo poprvé sejít v pondělí. Nejsilnější strany již začátkem týdne oznámily, že za jeho předsedu na základě společné dohody vybraly generálního tajemníka FJP Saada Katátního.

První volby od loňského svržení prezidenta Husního Mubaraka se konaly v několika etapách loni v listopadu, prosinci a letos v lednu. Muslimské bratrstvo od začátku platilo za favorita voleb. Hnutí bylo za skoro 30 let trvající vlády tolerováno jen jako náboženská organizace a Stranu svobody a spravedlnosti (FJP) vytvořilo 30. dubna, několik měsíců po Mubarakově svržení.

Strana svobody a spravedlnosti získala 10 138 134 hlasů. Otázkou je, jak se drtivé vítězství promítne v praxi. Kandidát na předsedu dolní komory Katání řekl, že hlavním úkolem bude naplnit požadavky revoluce. V očích návštěvníků Egypta ale vzbuzuje obavy postoj islamistů k turistice. Mluví se například o zákazu alkoholu nebo oddělených plážích. Cestovní ruch ale zaměstnává zhruba 10 procent Egypťanů a oficiální místa ujišťují, že si politici důležitost tohoto odvětví pro ekonomiku uvědomují.

Video Egyptské volby skončily triumfem islamistů
video

Egyptské volby skončily triumfem islamistů

Egyptské volby skončily triumfem islamistů

23:00 21.1.

Telefonát Břetislava Turečka

Demonstrace ale nekončí ani necelý rok od zahájení prvních protirežimních protestů. Nic na tom nemění ani aktuální krok armády, která udělila milost dvěma tisícovkám aktivistů, kteří byli za nejrůznější přečiny během této doby odsouzeni vojenskou justicí.

Příští neděli začnou Egypťané rozhodovat o složení horní komory parlamentu, takzvané Poradní rady (Šúrá). Nový parlament by pak měl zvolit členy komise, která by měla vypracovat novou ústavu této nejlidnatější arabské země. Prezidentské volby by se měly konat koncem června.