Chorvati v neděli rozhodnou o vstupu do EU, dnes proti němu protestovali

Záhřeb – Chorvatská policie zasáhla proti demonstraci v Záhřebu. Příznivci krajní pravice a váleční veteráni na ní protestovali proti vstupu země do Evropské unie. Chorvaté o něm budou rozhodovat v nedělním referendu. Několik lidí bylo při zásahu zraněno a nejméně pět demonstrantů policie zatkla. Podle posledních průzkumů veřejného mínění souhlasí se vstupem do unie zhruba 60 procent Chorvatů.

Protestní manifestace se zúčastnila asi tisícovka lidí. Demonstranti třímali transparenty s nápisy Ne do EU nebo Miluji Chorvatsko a provolávali protiunijní hesla. Policie zasáhla ve chvíli, kdy se skupina demonstrantů pokusila strhnout vlajku EU z jednoho ze stožárů v centru metropole. Podle nacionalistů je vyvěšování cizích vlajek v zemi nezákonné.

Řečníci na demonstraci varovali, že Chorvatsko se vstupem do EU ztratí těžce vybojovanou suverenitu a bude se muset podřídit zájmům velkého kapitálu a politických elit. Novou vládu, která vznikla po prosincových volbách a kterou vede sociální demokrat Zoran Milanović, obvinili ze zrady národních zájmů.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění souhlasí se začleněním Chorvatska do EU kolem 60 procent lidí. Nadšení pro Evropskou unii, které v první polovině minulého desetiletí dosahovalo 80 procent, tak poměrně kleslo. Referendum bude platné bez ohledu na volební účast. Odpůrci vstupu ale zastávají názor, že jejich země na tom nic nezíská.

Chorvatsko by bylo po Slovinsku druhým státem bývalé Jugoslávie, který by se stal členem EU. Pokud smlouvu o přistoupení s EU ratifikuje všech jejích 27 členů, vstoupilo by Chorvatsko do unie 1. července 2013.


Chorvatští političtí předáci se naopak snaží ve jménu národních zájmů mobilizovat voliče, aby se navzdory svým výhradám vůči krizi eurozóny v nedělním referendu vyslovili pro vstup do Evropské unie. Prezident Ivo Josipović vyzval v pátek své krajany, aby našli „odvahu, vzali rozum do hrsti a řekli ano“. K vyslovení „ano“ vyzvala i katolická církev a také parlament. Shodně označují vstup Chorvatska do EU za „národní strategický zájem“.

I když EU prožívá vážnou krizi, chorvatští činitelé ujišťují voliče, že jim vstup do EU přinese „stabilní finanční a makroekonomické prostředí a účinný právní systém, což znovu rozproudí rozvoj ekonomiky“. Chorvatská ekonomika, kterou světová krize silně postihla, byla od roku 2009 v recesi, až loni se mírně zvedla.