Pozorovatelé LAS zůstanou v Sýrii o měsíc déle

Damašek – Liga arabských států (LAS) prodloužila mandát své pozorovatelské mise v Sýrii o měsíc. Uvedly to nejmenované oficiální zdroje agentury AP, podle nichž se také zvýší počet pozorovatelů, kteří dostanou školení od OSN. Saúdská Arábie se ale z mise stáhla. Sýrie prý nerespektuje dohody. V zemi desátým měsícem zuří protivládní povstání, které se režim prezidenta Bašára Asada snaží potlačit silou. Násilnosti v zemi pokračovaly i dnes.

Saúdská Arábie oznámila, že se už nebude mise účastnit, protože syrská vláda nerespektovala žádný z bodů plánu arabských zemí na ukončení násilností v této zemi. Podle agentury AFP tím vzniklo uvnitř LAS napětí.

Pozorovatelé LAS měli podle dřívějšího mandátu v syrských městech dohlížet na to, zda Asadův režim plní podmínky LAS, zda stáhl vojenské jednotky z měst, propustil vězně a ukončil boje. První z nich přijeli do země 26. prosince. V Sýrii jich nakonec působilo kolem 160.

Původní mandát mise vypršel ve čtvrtek, násilnosti však pokračovaly po dobu její přítomnosti v zemi. Syrská opozice tvrdí, že Damašek pozorovatelskou misi zneužil ve svůj prospěch a jejím prostřednictvím kryje násilí.

Homs
Homs

Podle OSN bylo během povstání od poloviny března v zemi zabito nejméně 5 400 lidí. Režim tvrdí, že bojuje proti teroristickým skupinám.

Dnes se syrští povstalci po krátké ofenzivě stáhli z města Dúma na předměstí metropole Damašku a na vstupech do města byly rozmístěny syrské bezpečnostní síly. Boje v oblasti však pokračovaly a v okolí metropole byli podle aktivistů citovaných agenturou AFP zabiti dva civilisté.

Kulka vypálená směrem od stanoviště na severním vstupu do Dúmy zabila jednoho civilistu. Druhého usmrtily bezpečnostní síly v jiné lokalitě, kde se armáda střetla s dezertéry.