Beduíni obsadili egyptské letovisko

Káhira – Se zbraní v ruce obsadila skupina beduínů egyptské letovisko Aqua Sun na Sinaji. Turisté se v letovisku naštěstí nenacházeli, pouze ochranka. Uchvatitelé žádají vysoké výkupné – téměř 13 milionů korun. Incident znamená další ránu tamnímu turistickému ruchu, který poznamenaly loňské nepokoje i zákony navrhované islamistickými poslanci.

Islamisté hrozí změnami. Nově by se v Egyptě mohla zakázat řada běžných věcí jako koupání v bikinách, opalování na smíšených plážích, alkohol nebo sdílení pokoje nesezdaným párem. „Pokud na tom budou trvat, každý beduín v Sinaji proti nim bude bojovat,“ prohlásil jeden z nich, Ramadan Hossein. „Nemůžete lidi nutit sedět na pláži v oblečení. Alkohol a bikiny nemohou být ilegální. To zruinuje turismus,“ přidává se číšník plážového baru
Zeinab Khumran.

Už teď porevoluční Egypt trpí menším zájmem turistů. Za loňský rok vydělal o třetinu míň než v roce 2010. V cestovním ruchu přitom pracuje přes 8 milionů Egypťanů. „Turismus není o nahotě a alkoholu. Existuje spousta druhů turismu. Egypt má mnoho historických monumentů,“ poznamenal šéf lokální pobočky Muslimského bratrstva Ayman Suheri.

Islamisté zahalují antické sochy

Jenže islamisté už teď začali zahalovat antické sochy a navrhují, aby se tváře faraonů zalily voskem, jde prý o falešné modly. Hurgháda, Sharm el Sheikh nebo Taba představují luxusní resorty – ani nepokoje Čechy od jejich návštěvy neodradily. Podle cestovních kanceláří s nimi příliš nepohne ani hrozba přísnějších pravidel. Navíc zájezdy do Egypta oproti loňsku zlevnily zhruba o pětinu.

Dan Plovajko, cestovní kancelář Fischer:

„Jsou destinace jako Spojené arabské emiráty, kde určitá omezení a pravidla platí pro danou zemi. V rámci hotelových komplexů a částí, kde jsou turisté, jsou ta pravidla pro nás, Západoevropany, běžná.“


Pokud se muslimským poslancům podaří prosadit pravidla oblékání pro turistky, měly by sáhnout spíš do podzimní části svého šatníku. Letní dovolenou by pak mohly trávit v dlouhých kalhotách i rukávech.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové