Knihovna v USA zveřejnila poslední nahrávky JFK

Washington - Americká knihovna Johna Fitzgeralda Kennedyho zveřejnila posledních 45 hodin audionahrávek, které si tajně pořizoval v Bílém domě v měsících před svou smrtí. Jsou na nich diskuse o stále komplikovanějším konfliktu ve Vietnamu a plánech na volební kampaň pro rok 1964. Knihovna pásky začala postupně zveřejňovat před 19 lety. Kennedy na jedné mluví také o osudné cestě do Dallasu, která ho v listopadu 1963 stála život. Existence nahrávek vyšla najevo v roce 1973, knihovna je začala zveřejňovat o 20 let později.

Celkem tak již bylo zveřejněno na 248 hodin nejrůznějších jednání a 12 hodin telefonických rozhovorů, které byly nahrány během Kennedyho pobytu v Bílém domě. Jeho knihovna je zveřejňuje od roku 1993. Poslední zveřejněná várka se týká války ve Vietnamu, nadcházejících voleb a zahrnuje i některé soukromé rozhovory.

Podle archivářky Maury Porterové, která na zveřejnění nahrávek pracovala, je z nich „opravdu patrná prezidentova inteligence“. Ukazují ho také jako člověka, který dobře ovládal vlastní prezentaci a velmi ho zajímalo, jak ho veřejnost vnímá. Pásky ho ale také zachycují ve chvílích, kdy ho někdo nudil či otravoval, případně když klel, řekla Porterová.

Podle ní se nejzajímavější debaty týkaly problémů kolem vietnamské války, na které se tehdy Američané stále více podíleli. Když vyslechl své dva vysoké poradce, kteří se právě vrátili z jižního Vietnamu a předložili mu zcela odlišné názory, Kennedy na to reagoval slovy: „Byli jste oba ve stejné zemi?“

Pohřeb J. F. Kennedyho
Zdroj: Getty Images

Poslední záznam je z 20. listopadu 1963 před odletem do Texasu, kde byl 23. listopadu v Dallasu zastřelen. Zachycuje i rozhovor o nabitém programu, který ho měl čekat 25. listopadu, ale nakonec byl dnem jeho pohřbu. Když se Kennedy snažil uspořádat své povinnosti, tak poznamenal, že to bude „náročný den“. „Je to příšerný den, pane prezidente,“ odvětil mu člen jeho kanceláře.
   
Na nahrávce jsou i Kennedyho děti Caroline a John mladší, které si hrály před Oválnou pracovnou, když je představil sovětskému ministrovi zahraničí Andreji Gromykovi. 
„Ahoj, ahoj,“ zdravil Gromyko děti, když přišly dovnitř. „V naší zemi jsou velmi populární,“ řekl jejich otci.
   
Prezident se pak zmínil o psovi, kterého tehdejší šéf sovětských komunistů Nikita Chruščov daroval Kennedyho rodině. „Jeho (Gromykův) šéf vám poslal Pushinku. To víte? Teď máte štěňata,“ řekl Kennedy.