Nadšenci pro fotografii ještě nevymřeli, sešli se v Indonésii

Jakarta – Fotografovat v dnešní době už umí skoro každý. Současná jednoduchá digitální technologie tomu totiž napomáhá. Fotoaparáty si dnes nastaví veškeré hodnoty většinou samy, a tak na fotografa zbývá pouze stisknutí spouště. Nadšenci pro fotografii ale ještě nevymřeli, ke speciální příležitosti se sešli v Indonésii a sestavují si tu dírkové komory zvané taky camera obscura.

V Jakartě si fotografové nebudou na noteboocích předvádět své nejlepší fotky, ale společně si postaví vlastnoručně vyrobené fotoaparáty, takzvané dírkové komory. Ty si v Indonésii během deseti let získaly tisíce obdivovatelů, od vysokoškolských studentů, až po profesionální fotografy. Tito nadšenci společně učí nováčky sestavit si první přístroj na svitkový film a sdílejí spolu zkušenosti z focení s těmito neobvyklými aparáty.

Dobu osvitu filmu musí fotograf odhadnout sám podle podmínek

„Tyto fotoaparáty mají dírky veliké na šířku špendlíku. Můžou nás naučit úplné základy fotografování. S digitálními přístroji pořídíme fotku a hned vidíme výsledek, ale s dírkovou komorou potřebujeme k dosažení dobrého výsledku také intuici,“ vysvětlil instruktor pro výrobu dírkové komory Matahari Damar Bumi. Fotoaparáty nemají hledáček, clonu ani expozimetr a dobu osvitu filmu nebo přímo fotografického papíru musí uživatel jen odhadovat podle světelných podmínek. Přesto z dírkových komor vychází snímky, za které se autoři nemusí stydět.

Video Camera obscura
video

Camera obscura

S každým přístrojem se jeho majitel musí naučit zacházet nejčastěji metodou pokusu a omylu. Potom ho navíc čeká práce, kterou si už dnešní fotografičtí nadšenci nejspíš nedovedou ani představit - vyvolávání v temné komoře. „Lidé, kteří se chtějí o fotografování něco naučit, jejich instruktoři nejprve odkazují k analogové fotografii. I studenti začínají na fotoaparátech na kinofilm a pak přejdou teprve na digitální přístroje,“ řekl obchodník s fotoaparáty Suherman.

Nadšenci pro dírkové komory se ale snaží mezi mladými lidmi znovu rozšířit povědomí o tom, jak fotografie vznikala. „Dírková komora je lidštější, je zajímavá, tvůrčí a podněcuje představivost víc než jiné fotoaparáty. V dnešní době lidé na představivost často zapomínají,“ popsal zakladatel Indonéské společnosti uživatelů dírkových komor Ray Bachtiar. Navíc i v chudších zemích, kde si zdaleka ne každý může dovolit kvalitní digitální fotoaparát, jsou dírkové kamery kvůli své až primitivní konstrukci dostupné. A i ze snímků, které fotografové pořídili plechovkou od kakaa nebo krabičkou od mýdla, se dá sestavit skutečná umělecká výstava.