Putin: USA nepotřebují spojence, ale vazaly

Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin obvinil Spojené státy ze snahy ovládnout svět. Za nástroj splnění tohoto cíle označil v rozhovoru se studenty v sibiřském Tomsku americké praktiky zpochybňování legitimity vnitropolitických procedur, které používají jiné země. Reagoval tak na dotaz studentů, s čím může souviset negativní reakce Západu na nedávné parlamentní volby v Kazachstánu.

„Souvisí to se zahraničněpolitickou doktrínou USA. Chtějí všechno kontrolovat. Už jsem o tom hovořil v televizi. Někdy mám dojem, že Spojené státy nepotřebují spojence. Ony potřebují vazaly,“ zopakoval před studenty svoji tezi z prosincového vystoupení v ruské televizi, kde tradičně odpovídal na dotazy diváků.

„Nejsou ochotny spolupracovat na rovnoprávném základě s Evropou ani s námi. A spolupracovat na rovnoprávném základě znamená společně vyhodnocovat stupeň ohrožení a společně vypracovat systém řízení v této oblasti. USA to kategoricky odmítají,“ řekl premiér a jako příklad uvedl protiraketovou obranu, kterou chtějí USA vybudovat v Evropě.

Jedním z amerických způsobů ovlivňování jiných zemí podle ruského premiéra je všechno zpochybňovat a říkat, že neodpovídáte jakýmsi standardům. „A tyto standardy si vypracovávají samy,“ řekl.

Putin ujistil, že ruská vláda je připravena spolupracovat se společenskými organizacemi země, ale nedovolí, aby se staly nástrojem zahraničního vlivu. „Odmítnutí je třeba pokusem cizích vlád využít naše nevládní organizace pro zajištění jejich vlastních zájmů. To nemůžeme připustit,“ zdůraznil.

Pokud jde o nedávné volby v Kazachstánu, připomněl, že podle jejich výsledků počet stran, které se dostaly do parlamentu, stoupl z jedné na tři. „Už to je krok kupředu, už to je dobré,“ řekl stručně k hlasování, které skončilo očekávaným vysokým vítězstvím strany prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označili volby za nedemokratické.

Putin vystoupil již nejednou velmi kriticky vůči Spojeným státům. V projevu na mládežnickém fóru kremelského hnutí Naši loni v létě prohlásil, že USA „žijí na dluh a část svých problémů přenášejí na světovou ekonomiku, v jistém smyslu na ní parazitují“. Vměšování do záležitostí jiných zemí se podle něho stává trendem americké zahraniční politiky.