V Papui-Nové Guiney proběhl neúspěšný pokus o převrat

Port Moresby - Tichomořský ostrovní stát Papua-Nová Guinea zažil dnes neúspěšný pokus o státní převrat. Po několika hodinách byl zatčen iniciátor puče, bývalý premiér Michael Somare, i část vzbouřených důstojníků, kteří dočasně obsadili vrchní štáb armády. Oznámil to premiér Peter O'Neill, podle kterého má vláda opět úplnou kontrolu nad armádním velitelstvím.

Zadržen byl i penzionovaný plukovník Yaura Sasa, který se označil za nového šéfa armády a zároveň tvrdil, že o žádný státní převrat nejde. Zdůvodnil to tím, že vzbouřenci chtějí, aby 46letý O'Neill vrátil moc 75letému Somaremu, jak to minulý měsíc nařídil papuánský nejvyšší soud. 

Podle místopředsedy vlády Beldena Namaha se do vzpoury zapojilo asi 30 důstojníků a z nich 15 bylo zatčeno. Sasa by podle Namaha mohl být souzen za vlastizradu, za niž by mu hrozil až trest smrti. 

Vzpoura začala před úsvitem, když revoltující vojáci přemohli stráže v kasárnách Taurama v hlavním městě Port Moresby. Pak se přesunuli do vrchního štábu v kasárnách Murray a zavřeli šéfa ozbrojených sil Papuy-Nové Guineje Francise Agwiho do domácího vězení. Neobjevily se žádné zprávy o střelbě nebo o jiném krveprolití. Agwi byl později odpoledne propuštěn.

Somare přišel o funkci loni v srpnu, kdy parlament ukončil jeho devítileté působení na premiérském postu. V prosinci ho ale nejvyšší soud vrátil zpět do funkce, což vyvolalo krizi, která vyústila ve jmenování jeho rivala O'Neilla do čela vlády. O'Neill dal najevo, že je připraven se podrobit v parlamentu hlasování o důvěře jeho vládě v únoru a připustil také možnost předčasných parlamentních voleb.