Bývalý šéf firmy s vadnými implantáty propuštěn na kauci

Paříž – Šéf bývalé společnosti Poly Implant Prosthesis (PIP) Jean-Claude Mas, jehož firma vyráběla neschválené a zřejmě nevyhovující prsní implantáty, byl dnes propuštěn na kauci ve výši 100 tisíc euro (přes 2,5 milionu korun). Francouzský žalobce ho prozatím neobvinil z neúmyslného zabití, ale z neúmyslného ublížení na zdraví. Podle agentury Reuters to oznámil jeho právník Yves Haddad. Francouzští policisté Mase zadrželi ve čtvrtek ráno. Během výslechu prý zodpověděl „stovky otázek“.

Masův právník Haddad uvedl, že je spokojen, že Mas mohl vysvětlit okolnosti soudci. „Je to pro něj (Mase) úleva,“ řekl. „K obvinění z neúmyslného zabití, soudce rozhodl, že zde prozatím není žádná souvislost.“ Součástí kauce je také zákaz vycestovat ze země a Mas se rovněž nesmí scházet s někdejším vedením své již nefungující společnosti PIP.   

Mas loni v říjnu přiznal, že jeho firma úmyslně používala z úsporných důvodů neschválený silikon vlastní výroby. Tvrdil však, že gel byl naprosto bezpečný, lepší než původní americký a že si ženy s implantáty od PIP stěžují jen proto, aby od firmy získaly peníze. Advokáti pacientek a ženská sdružení jeho tvrzení označila za necitelnost a nehoráznost.   

V Česku získalo implantáty od firmy PIP asi 2000 žen, z toho 500 po rakovině prsu. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv byly zatím v souvislosti s implantáty ohlášeny tři „nežádoucí příhody“.   

Francie, ale také Česko a Německo kvůli případu vyzvaly ženy, aby si z preventivních důvodů nechaly implantáty od firmy PIP odstranit. Slíbily proplácet výměnu ženám, které dostaly implantáty po rakovině. Nizozemsko ve čtvrtek sdělilo, že zajistí proplacení výměn všech implantátů PIP použitých ze zdravotních i estetických důvodů u asi 1000 Nizozemek. Británie ale naopak dala najevo, že plošné odstraňování implantátů za nutné nepovažuje.