Krabička do 15 minut pozná rakovinu a infekci

Toronto - Vědci z Toronta vyvinuli malý přístroj, který během patnácti minut zjistí, jestli má člověk rakovinu nebo infekční onemocnění. Na projektu pracovali deset let a novinka by se měla brzy dostat k prvním uživatelům. Stačí trocha krve a malý přístroj s mikročipem do patnácti minut vzorek zanalyzuje a ukáže výsledky.

Colleen Coyne se zhoubným nádorem dlouho bojovala a nakonec vyhrála. Novinka z Kanady jí ale mohla roky strávené léčbou ušetřit. „Přišli by na to třeba už v prvním stádiu onemocnění a ne až ve čtvrtém, kdy už byl můj život v ohrožení,“ říká. 

„U infekčních onemocnění je rychlá diagnóza velmi důležitá. S tímto přenosným zařízením dostanete rychlou odpověď a ušetříte čas,“ vypočítává přednosti přístroje Shana Kelley z torontské univerzity. 

U lékaře musí pacienti po zdlouhavých vyšetřeních čekat na výsledky několik dní, někdy i týdnů. Krabička s displayem, která rozezná různé typy buněk, může být přitom kdykoli po ruce, a vynahradit tak nepříjemný pobyt v nemocnici. A ušetřit by měla i spoustu peněz, vyšetření v nemocnicích jsou totiž velmi drahá. 

Do projektu se zapojily americké a evropské společnosti a výzkum se blíží ke svému konci, na trh by se přístroj mohl dostat během několika let.

Video Krabička pozná rakovinu a infekci
video

Krabička pozná rakovinu a infekci