V Evropě mrzne až praští - a bude hůř

Praha – Evropu zasáhly tuhé mrazy, v mnoha zemích teploty klesly pod minus 20 stupňů Celsia. Polsko dnes hlásí nejchladnější den letošní zimy, mrzne i na Slovensku. Z Bulharska, Srbska a Itálie bylo hlášeno silné sněžení, padly i teplotní rekordy. Mráz si ve východní Evropě vyžádal již 22 obětí, od počátku zimy pak 46. Důvodem mrazivého počasí je oblast vysokého tlaku nad Sibiří, která má za následek proudění studeného vzduchu z Ruska na západ. S mrazy počítají meteorologové až do konce týdne.

Na ruské Sibiři panují teploty okolo minus 45 stupňů, v noci i minus 54 stupňů. Školy zde zůstaly zavřené a energetické firmy hlásí rekordní spotřebu plynu: denně to jsou dvě miliardy kubických metrů, což je srovnatelné s roční spotřebou Bulharska.

Na severu a východě Slovenska dnes ráno teploměry ukazovaly mezi minus 15 a minus 22 stupni Celsia. Meteorologové kvůli chladnému počasí vydali výstrahu prvního stupně, mrazy si vyžádaly i první oběť. V baltských zemích jsou kvůli mrazům hlášeny čtyři oběti na životech.

V Polsku dnes meteorologové zaznamenali rekordní mráz minus 27 stupňů Celsia ve vesničce Stuposiany na jihovýchodě země. Umrzlo už deset lidí. Zima nejvíce ohrožuje lidi, kteří si přitopit nebo navléci další vrstvy oblečení nemohou. Bezdomovci tvoří většinu z dosavadních obětí mrazů. Policie v Gdaňsku proto zvýšila kontroly zahrádkářských osad a opuštěných pozemků, kde se lidé bez střechy nad hlavou často zdržují. „Je tu zhruba padesátka podobných míst, kde bezdomovci přebývají. Mluvili jsme s desítkami lidí, ale jen pět z nich bylo ochotných se přesunout do ubytovny,“ říká městský strážník. 

Video V Evropě uhodily tuhé mrazy
video

V Evropě uhodily tuhé mrazy

Úřady se snaží pomáhat lidem bojujícím se zimou i jinde. Například v bulharské Sofii rozlévá tamní magistrát zdarma teplý čaj. A bude ho zřejmě potřeba více. Mrazivé počasí má totiž podle meteorologů v Evropě trvat až do konce týdne.

Na západě Srbska zemřeli ze soboty na neděli tři lidé a přívaly sněhu zde zasáhly dopravu a přerušily dodávky elektřiny. Sněžení již ustalo, přetrvávají však velmi nízké teploty, které ve středním Srbsku klesají až na minus 20 stupňů Celsia. Rekordní mrazy hlásí rovněž Sofia a dalších 15 bulharských měst. Teploty pohybující se okolo minus 20 stupňů zde zaznamenali naposledy před 50 lety. V zemi zůstalo zavřeno víc než 170 škol.

V Itálii husté sněžení zastavilo dodávky elektřiny pro tisíce lidí v Alessandrii a Asti. Vrstvy nového sněhu zkomplikovaly dopravu, školy v Turínu zůstaly zavřené. Velmi nízké teploty zaregistrovali meteorologové i v Německu, kde se největší mrazy očekávají od středy – lidé se musejí připravit na teploty minus 25 až minus 30 stupňů.