Opozice svolala na dnešek do Moskvy demonstraci

Moskva - Rusové znovu vyjdou do ulic Moskvy. Scházejí se na obranu svobody shromažďování na Triumfálním náměstí. Akci opozičního hnutí Jiné Rusko úřady zakázaly. Nespokojení Rusové chtějí propuštění politických vězňů a liberalizaci zákonů, která umožní registraci nových politických stran. Protestují taky proti zvolení Vladimira Putina příštím ruským prezidentem. 

Na náměstí se už schází policie, která zde staví kordony. Zpravodaj ČT v Rusku Pavel Vondra odhaduje, že dnešní demonstrace nebude mít valnou účast, neboť v Moskvě jsou teploty kolem minus 20 stupňů Celsia. Navíc opozice plánuje další masový protest na sobotu, očekává 50 tisíc lidí. Na sobotu se proto chystá i vládní protiakce. Má se konat mítink na podporu Putina. Objevují se přitom zprávy, že moskevští učitelé a další státní zaměstnanci jsou nuceni se akce zúčastnit. 

„Lidé telefonují a všichni vyprávějí stejný příběh: řediteli školy zatelefonovali z odboru a nařídili zajistit účast deseti až 15 pracovníků. A podle učitelů bude mít škola problémy, pokud na mítink nepůjdou,“ tvrdí v listu Kommersant předseda nezávislých učitelských odborů v regionu Vsevolod Luchovickij. Jenže učitelské odbory nátlak popírají. „Nikdo ale nenutí učitele přijít, jen zveme na mítink naše aktivisty,“ vysvětluje Marina Ivanovová, místopředsedkyně moskevského výboru odborového svazu pracovníků ve vzdělávání.

Ruská vláda čelí zatím největšímu odporu za posledních 12 let, a to kvůli prosincovým parlamentním volbám. A teď se blíží další volby, tentokrát prezidentské. Ty budou už 4. března a vláda se bojí dalších masových protestů. Ředitelé moskevských škol proto mají přeložit jarní prázdniny z konce na začátek března, aby v den voleb v metropoli ubylo demonstrantů.

Video V Moskvě se chystá demonstrace
video

V Moskvě se chystá demonstrace

V Moskvě se chystá demonstrace

Zprávy 9:30 - 31. 1. 2012

Telefonát Pavla Vondry

Studio ČT24 o opoziční demosntraci v Moskvě